SKOŚNY OGRÓD W POZNANIU

lokalizacja: Poznań    data: 2015 rok      wielkość: 500 mkw      status: projekt zrealizowany

(ZOBACZ REALIZACJĘ)

nowoczesny ogród, projekt ogrodu Poznań, nowoczesny front ogrodu
nowoczesny ogród, projekt ogrodu Poznań, nowoczesny front ogrodu
nowoczesne ogrody, strzyżone graby w ogrodzie, czosnek ozdobny
nowoczesne ogrody, strzyżone graby w ogrodzie, projekt ogrodu przydomowego
nowoczesne ogrody, donice na warzywa, projekt ogrodu Poznań
nowoczesne ogrody, strzyżone graby w ogrodzie, czosnek ozdobny
nowoczesne ogrody, donice na warzywa, projekt ogrodu Poznań
nowoczesny ogród, projekt ogrodu Poznań, nowoczesny front ogrodu nowoczesny ogród, projekt ogrodu Poznań, nowoczesny front ogrodu nowoczesne ogrody, strzyżone graby w ogrodzie, czosnek ozdobny nowoczesne ogrody, strzyżone graby w ogrodzie, projekt ogrodu przydomowego nowoczesne ogrody, donice na warzywa, projekt ogrodu Poznań nowoczesne ogrody, strzyżone graby w ogrodzie, czosnek ozdobny nowoczesne ogrody, donice na warzywa, projekt ogrodu Poznań

PLAN

projekt ogrodu ze skosami na Strzeszynie rfstudio

OPIS KONCEPCJI

      Ogród charakteryzuje się prostymi liniami dzielącymi przestrzeń na poszczególne strefy pod kątem 45 stopni wynikającym z wykuszu na południowej ścianie domu. W kompozycji zastosowano również kąty proste. Styl przewodni wskazuje na ogród nowoczesny, a zastosowany układ nasadzeń oraz barwy i formy roślin nadają mu prostej elegancji. Aby tworzyć jak najmniej widoczne bariery pomiędzy trawnikiem a roślinnością, jako obrzeże zastosowano szyny ekoboardu. Tworzą one cieniutką linię dzieląca rabaty roślinne i trawnik, niewidoczną dla oczu, pozwalająca utrzymać jednak trawnik w ryzach. Kompozycja nowoczesnego ogrodu oraz nasadzenia roślinne zostały dokładnie przemyślane przez zespół architektów krajobrazu co jest widoczne we wzajemnie wynikających z siebie powiązaniach widokowych oraz kompozycyjnych. Ogród nie był zagospodarowany więc nie było konieczności wykonywania inwentaryzacji dendrologicznej przed rozpoczęciem etapu projektowania przestrzeni przydomowej.

      Front projektowanego ogrodu to strefa wejściowa, wjazdowa. W tym miejscu znajduję się rozległa nawierzchnia wykonana z granitu. Największy plac zieleni na froncie zajmuje trawnik dywanowy z niewielką ilością nasadzeń w formie pasowej w 2 narożnikach. Są to kosodrzewiny, lawenda, a także kostrzewa sina, która zlokalizowana jest na niewielkim pasie z drugiej strony ścieżki wejściowej. Jeden z narożników wyścielony jest kruszywem kamiennym i znajdują się na nim 3 bukszpanowe kule. W pobliżu śmietnika znajduje się pas kosodrzewiny,  za nim żywopłot z żywotnika, który ciągnie się aż do wschodniej ściany ogrodzenia.

      Aby dostać się do części rekreacyjnej należy przejść pod elementem architektury ogrodowej – wiatą samochodową. Akcentem rzucającym się w oczy jest ukośnie poprowadzona linia z rytmicznie nasadzonych grabów prowadzonych w formie graniastosłupów wyprowadzonych na pnie o wysokości ok 1,7 m. Pod nimi znajduję się niski żywopłot z cisa, za którym posadzono czosnki ozdobne. Ściana ta osłonia jedyny kameralny kąt ogrodu – plac z huśtawką ogrodową. W obszarze tym znalazło się miejsce dla borówki wysokiej. Za huśtawką znajduję się duża grupa hortensji ogrodowej.  Wzdłuż południowej ściany ogrodu, przez żywopłotem z żywotnika znajdują się pasowe nasadzenia z laurowiśni, a po przeciwnej stronie, przy jednym z boków tarasu różaneczniki kwitnące na biały kolor. Akcentem na samym wejściu do tylnej części ogrodu jest sosna czarna w trójkątnej rabacie wyścielonej grysem granitowym.

       Z drugiej strony placu z huśtawką znajdują się długi szpaler z trawy ozdobnej. Jest to miskant chiński, który dorasta do 1,7 metra wysokości i nawet zimą stanowi fajną ozdobę ogrodu.  Przed miskantem wprowadzono dużą ilość nasadzeń  kosodrzewiny. Ciągnąc dalej pas miskantów przechodzimy w gatunki liściaste, które stanowi lilak karłowy w odmianie ‘Palibin’.

       Na północnej ścianie ogrodu zaproponowano 3 sosny czarne, tworzące ciekawy układ rytmicznych „kolumn”. Przed nimi znalazła się duża grupa lawendy, na zakończeniu której zaproponowano umieszczenie drewnianej donicy w kolorze szarym. Przeznaczona jest ona na uprawę ziół i warzyw.

     Zaproponowano również wymianę ogrodzenia lamelowego na bardziej proste, całkowicie zabudowane, z poprzecznie ułożonych desek, w kolorze zbliżonym do stolarki znajdującej się na terenie posesji