Ogród w Hostivicach dzieli się na 3 części, z których każda pełni inną funkcje w ogrodzie. Pierwsza strefą jest przedogródek, który stanowi wizytówkę oraz jest zapowiedzią tego, czego będzie można się spodziewać w dalszych częściach ogrodu. Jest to bardzo mała przestrzeń głównie zajęta przez wybrukowany wjazd. Nasadzenia znajdujące się po jego prawej stronie zostały uporządkowane oraz uzupełnione bardziej dekoracyjnymi roślinami. W większości pozostawiono rosnące już tam gatunku a jedynie zmieniono ich miejsce. Zaproponowano również umieszczenie w tej części niewielkiego miejsca na kosz odpadkowy, osłonięty od pozostałych roślin ścianą z cisa. Z drugiej strony wjazdu wprowadzono całkowicie nowe rośliny, które znalazły się na rabacie o łukowatym kształcie. Dominuje tutaj kolumnowa sosna, będąca ciekawym elementem na froncie.
Druga część ogrodu znajduje się na tyłach ogrodu. Dostać się do niej można wąskim przejściem wzdłuż żywopłotu oraz drewnianej altany. Jest to największa przestrzeń, która ciągnie się od tarasu aż do ogniska i hamaku. Główną przestrzeń zajmuje trawnik, który otoczony jest rabatami roślinnymi. Ich linie z jednej strony strony są proste i równe, z drugiej natomiast płynne, naturalne. Całość tworzy spójny kształt, ładnie zamykający przestrzeń trawnika. Od strony północnej zrezygnowano z żywopłotu , a na jego miejsce wprowadzone zostaną szpalery grabu, pomiędzy którymi znajdować się będą grupy traw ozdobnych. Dzięki temu uzyskamy ażurową przesłonę, które nie będzie jednak bardzo ograniczać poczucia przestrzeni. Wykorzystano bardzo dużo gatunków roślin kwitnących. Bazą kolorystyczną są odcienie fioletu i bieli.
Trzecia część to strefa relaksu. W otoczeniu roślin znalazło się miejsce na hamak, który znajduje się pod rosnącą już w ogrodzie wiśnią piłkowaną. Hamak otoczony jest żywopłotem z tuji, natomiast przed nim znajduję się aromatyczna rabata z lawendy oraz szałwii. Obok niego, po drugiej stronie żwirowej ścieżki zaproponowano miejsce na ognisko, otoczone ławką wykonaną z gabionów. Wzdłuż jednego z boków ławki zbudowana zostanie konstrukcja na składowanie drewna do ogniska, tworząc tym samym ścianę, która dodatkowo zamknie tą przestrzeń. Betonowy plac znajdujący się w tej części zostanie wykorzystany jako miejsce składowania zabawek dziecięcych.
W pobliżu znajduję się również największa rabata roślinna. Całość wypełniona roślinami dekoracyjnymi, głównie kwitnącymi bylinami. Dominującym elementem będzie brzoza himalajska wyrastająca pomiędzy kwiatami.
© 2024 Honorata Jaworska tel: 665 120 098, honorata@rfstudio.pl | Projektowanie i zakładanie ogrodów Poznań rfstudio.pl