Ogród przydomowy w Nebusicach został podzielony na 3 części. Strefa wejściową, stanowi wejście do domu oraz cała przestrzeń od frontu aż do tarasu. Jest to wąski obszar działki między budynkiem mieszkalnym, a ogrodzeniem. W miejscu tym znajduje się kamienna ścieżka prowadząca od wejścia aż do narożnika ogrodu. Ze względu na trudne warunki postanowiono nie wprowadzać w tym miejscu trawnika. Pas pomiędzy chodnikiem, a opaską deszczową stanowi jednogatunkowa grupa płożącego jałowca. Z drugiej strony chodnika głównym elementem są 3 drewniane kostki. Jedna z nich stanowi miejsce na technikę basenu ogrodowego, a pozostałe dwa będą przestrzenią magazynową, np. na chowanie sprzętu ogrodniczego, takiego jak kosiarka, lub składowanie drewna do ogniska. Wszystkie elementy będą miały ten sam wymiar. Przestrzeń pomiędzy nimi będzie wypełniona żywopłotem z wysokich cisów oraz grupą wysokich traw. We frontowej części przewidziano również dodatkowo grupę hortensji, szpaler niewielkich drzew iglastych oraz ozdobne krzewy liściaste.
Drugą część ogrodu stanowi strefa reakreacyjna, która jest największa i najbardziej dekoracyjna. Głównym elementem jest duży, kamienny taras, z wbudowanym basenem, oddzielony wzdłuż jednego z boków ścianą, ze strzyżonych w geometryczny kształt, drzew, pod którymi posadzone będą byliny oraz krzewy zimozielone. Przed tarasem zaproponowano dużą, otwartą połać trawnika, które ma ładny, geometryczny i regularny kształt.
Część rekreacyjna podzielona została na kilka mniejszych pomieszczeń ogrodowych. Znajdują się one przy ogrodzeniu, i oddzielone są od trawnika za pomocą rabat roślinnych, których tło stanowi żywopłot z cisa. Dodatkową ścianą odgradzającą są strzyżone w sześciany drzewa (podobnie jak przy basenie). Znajdzie się tutaj miejsce na ognisko, otoczone ławką z gabionów, miejsce na hamak oraz krzewy owocowe. Cała przestrzeń zostanie otoczona grupami wysokich traw. W wyznaczonych miejscach pojawią się również brzozy himalajskie. Nawierzchnie stanowić będzie ozdobny grys, a miejscami drewniane ścieżki. Na rabatach roślinnych zaproponowano kompozycję z kwitnących bylin. Bazą kolorystyczną jest kolor fioletowy, różowy, niebieski i biały oraz różne odcienie zieleni. Tylną ścianę ogrodu stanowić będzie gabionowy, wysoki płot.
Wzdłuż betonowego ogrodzenia przewidziano dużą grupę hortensji, przełamaną kolumnowymi krzewami iglastymi, oraz niskimi lilakami. Aby zakryć nieatrakcyjny mur postanowiono przymocować do niego drewniane panele zbudowane z cienkich listewek. Zlokalizowane będę one rytmiczne, a wolna przestrzeń pomiędzy nimi porośnięta zostanie przez zimozielone pnącze.
Z drugiej strony basenu przewidziano duża rabatę roślinną wypełnioną bylinami kwitnącymi na fioletowo. Ciekawym akcentem będą strzyżone żywopłoty z cisa, które swoją kontynuację znajdą w tarasie, tworząc tam geometryczną formę w przestrzeni tarasu. Nad całością rabaty dominować będą nasadzenia z wielopiennych, dużych krzewów, których korona wyprowadzona będzie do góry, dzięki czemu krzewy te będą wyglądały jak karłowe drzewa o wielu pniach. Rabata ta oddzielać będzie część rekreacyjną od części ogrodu znajdującej się na północnej stronie ogrodu. Na tarasie, obok roślin przewidziano miejsce na ustawienie wygodnego zestawu drewnianych mebli ogrodowych, a także elementów dekoracyjnych, takich jak latarenki.
Ostatnia strefa ogrodu zlokalizowana jest w jego północnej części. Nie będzie to zbyt uczęszczana przestrzeń, z tego względu ograniczono się tutaj do dużej połaci trawnika, otoczonej ładnym, wysokim żywopłotem z grabów. Jedynie bliżej frontu zaplanowano rabatę z krzewami liściastymi i iglastymi, oraz dużą grupę niskich traw wzdłuż wjazdu do garażu. Akcentem będzie brzoza himalajska wyrastająca z traw.
© 2024 Honorata Jaworska tel: 665 120 098, honorata@rfstudio.pl | Projektowanie i zakładanie ogrodów Poznań rfstudio.pl