Projektowany ogród jest przykładem połączenia stylu nowoczesnego ze stylem bardziej naturalistycznym – w którym dominująca rolę odgrywają rośliny kwitnące. Inwestorom zależało, aby w ogrodzie pojawiło się wiele roślin o barwnych kwiatostanach pojawiających się od wczesnej wiosny aż do jesieni zachowując jednocześnie, proste nowoczesne kształty. Teren objęty opracowaniem podzielony jest na dwie części wyznaczone przez granicę działki. Pierwsza z nich to dom mieszkalny wraz z bezpośrednio przylegającym do niego ogrodem, druga zaś to budynek siłowni oraz część rekreacyjna ogrodu prywatnego połączona z działką mieszkalną.
Front ogrodu w znacznej mierze wypełnia duża rabata roślinna wypełniona kwitnącymi krzewami i bylinami uzupełniona roślinnością zimozieloną. Przed rabatą znajduje się fragment trawnika, który ma dodać lekkości i elegancji. Nad niższą warstwą roślin góruje grupa brzozy pożytecznej. Barwa kwiatów we frontowej części to dominacja bieli i niebieskiego – nawiązującego do koloru dachówki. Przy samych schodach prowadzących do drzwi wejściowych zaplanowano – od strony garażu – niewielką rabatę żwirową z ozdobnymi kamieniami i kwitnącymi na fioletowo bylinami a po drugiej stronie kompozycję z kul bukszpanowych uzupełnioną ozdobnymi bylinami.
Podjazd do garażu i ścieżki do drzwi wejściowych wypełnia kostka betonowa LIBET VIA TRIO w odcieniu popielatym. Przy płocie zostało także pozostawione dodatkowe miejsce służące przechowywaniu sprzętów czy pozostawieniu rowerów.
Dalej ścieżka prowadzi wzdłuż domu do tylnej części ogrodu. Na początku mijamy niewielki istniejący domek narzędziowy przysłonięty od frontu murkiem z gabionów a dodatkowo przed murkiem znajduje się rabata wypełniona trawami ozdobnymi. By przesłonić widok na ogród z ulicy– zastosowano żywopłot z cisu stanowiący swego rodzaju kurtynę widokową nie zamykając jednocześnie przejścia z frontu na tylnią część działki.
Część ogrodu widoczna bezpośrednio z tarasu przylegającego do domu to strefa ozdobna – wypełniona roślinnością kwitnącą od wiosny do jesieni. Roślinność ta przełamana jest zimozielonymi gatunkami dodając grupom estetyki i ładu. W taras przy domu wkomponowano wannę z hydromasażem w obniżeniu, do którego wejdziemy bezpośrednio z tarasu i skąd rozpościera się piękny widok na cały ogród.
Innym miejscem wypoczynkowym jest taras z płyt usytuowany w narożniku działki zadaszony subtelnie drewnianą bądź aluminiową konstrukcją, na której piąć się będzie Wisteria. Taras otaczają betonowe istniejące donice wypełnione roślinnością ozdobną. Miejsce to delikatnie przesłania grupa brzóz podsadzona zimozielonymi kulami bukszpanowymi i kwitnącymi bylinami.
Strefę rekreacji w części działki przy siłowni dzieli istniejąca donica betonowa, w której posadzono kompozycję roślin zimozielonych. Po obu stronach istniejącej donicy zauważonej podczas inwentaryzacji dendrologicznej terenu zaplanowano duże grupy kwitnących roślin z dominacją gatunków cebulowych – atrakcyjnych wiosną. Na połączeniu tych dwóch działek stworzono ciekawą rabatę żwirową z dużym kamieniem istniejącym w ogrodzie w towarzystwie juki.
W tej części ogrodu znajdziemy kolejne bardzo ciekawe miejsce rekreacji w postaci tarasu z desek kompozytowych nad którym górują parasolowate drzewa tworząc ciekawą wizualnie żywą altanę. Przy tarasie zastosowano element wodny w postaci tryskających punktów. Powierzchnia nowoczesnej fontanny wyłożona została niebieskim szkłem dekoracyjnym. Obok miejsce na ognisko na żwirowym placu, a dalej strefa zabawy dziecięcej.
Z witryn siłowni zamknięto widok na strefę prywatną poprzez zastosowanie wysokiego żywopłotu cisowego w kształcie litery „L”. Przed żywopłotem znajduje się duża rabata żwirowa imitująca ogród japoński. Znalazły się tutaj drzewa w stylu „Bonsai” istniejące wcześniej innych częściach ogrodu, klon palmowy, kule bukszpanowe i inne gatunku wpisujące się w aranżację w stylu ZEN. Kompozycje uzupełniają ozdobne kamienia i jest to bardzo ciekawy widok z okien siłowni.
Od sąsiadującej działki osłonę stanowi pas wysokich, zimozielonych bambusów.
Front siłowni zajmuje w większości kostka będąca podjazdem do garażu oraz grupa prostej i nowoczesnej kompozycji roślinnej. Znajdują się tutaj katalpy a pod nimi rzędowo nasadzone trawy o czerwonym wybarwieniu liści wraz z niskim jałowcem poprzecinane strzyżonym cisowym żywopłotem.
© 2024 Honorata Jaworska tel: 665 120 098, honorata@rfstudio.pl | Projektowanie i zakładanie ogrodów Poznań rfstudio.pl