Projekt ogrodu w Krobii opiera się w głównej mierze na propozycji, którą stworzył architekt krajobrazu z racji tego, że właściciele nie mieli sprecyzowanego wyobrażenia o przyszłym ogrodzie a lista wytycznych i oczekiwań była bardzo ograniczona. Duży wpływ na powstałą koncepcje miała architektura budynku mieszkalnego, który powstawał w trakcie prac nad projektem. Dom jest nowoczesny, prosty i tymi samymi zasadami kierowano się przy projektowaniu ogrodu. Z racji tego, że dom postawiony jest na terenie, który ma spadek w kierunku południowym , ogród znajdować się będzie na różnych poziomach.
Zaproponowany podział przestrzenny ogrodu ma celu podział jego funkcji ze względu na wykorzystanie danych fragmentów ogrodu w przyszłości. Sama powierzchnia działki jest bardzo duża, więc zabieg podziału na mniejsze „pomieszczenia” spowodował, że całość jest bardziej ciekawa i dynamiczna. Wydzielone strefy odróżniają się od siebie za pomocą zastosowania innego materiału roślinnego, nie bez znaczenia jest również zastosowanie różnego rodzaju przesłon i ścian, które zasłaniają nam widok na fragmenty ogrodu, przez co nie wszystko jest widoczne „jak na talerzu”.
Pierwsza strefa to cała przestrzeń przed domem. Zlokalizowana jest ona na poziomie „0”. Projekt ogrodu zawiera także propozycje ogrodzenia za pomocą betonowego płotu, z aluminiowymi elementami. Płot betonowy zaproponowano wzdłuż całej frontowej granicy. Sama część wejściowa jest cofnięta w głąb działki, a wolne przestrzeni pomiędzy murkiem a chodnikiem wypełnione są roślinami. Na życzenie właścicielki znajduje się tutaj duża magnolia kwitnąca na biało. Chodnik przechodzi dalej w duże betonowe płyty, które prowadzą nas aż do wejścia do domu.
Rośliny znajdujące się na froncie to w głównej mierze trawy ozdobne, nad którymi dominują sosny. Nasadzenia te znajdują się z lewej strony, natomiast z prawej strony wejścia znajdziemy żwirowy plac z „wyspami” z niskich roślin, w których posadzono wielopienne krzewy. Dla urozmaicenia pomiędzy niskie rośliny wpleciono lampy w formie kuli o różnej wielkości. Pas roślin przy samym wejściu stanowią kule bukszpanowe różnej wielkości pomiędzy którymi znajdować się będą mniejsze byliny.
Centralnym miejscem wypoczynkowym w ogrodzie będzie duży taras otaczający dom. Taras ma wysokość 15 cm i stanowi zarówno wejście do budynku zarówno od frontu jak i od ogrodu. Wzdłuż praktycznie całego tarasu przewidziano budowę donic, w których znajdować się będą rośliny ozdobne oraz strzyżone graby, które mają za zadanie zamknąć optycznie tą przestrzeń. Z tarasu możemy się dostać do pośredniego poziomu ogrodu, na którym przewidziano niewielki plac z płyt betonowych różnej wielkości. Dalsze zejścia z tarasu prowadzą nas do głównej części ogrodu, która jest największa i obniżona w stosunku do frontu o ponad metr.
Projekt ogrodu zakłada,że jego główna część znajduję się praktycznie na całej tylnej części działki. Przewidziano tam duży trawnik, który otoczony jest nasadzeniami z roślin ozdobnych. W pobliżu zachodniej granicy znalazło się miejsce na wypoczynek. Stanowi je niewielki wybrukowany plac, który z jednej strony zamknięty jest żywopłotem z graba oraz ścianami ze stali Corten. Obok niego zaproponowano umieszczenie ażurowej, drewnianej altany, która jednak nie jest mocno widoczna zza ściany z brzóz himalajskich oraz rabaty z bylin kwitnących na fioletowo. W bezpośrednim sąsiedztwie jest również żwirowy plac z „wyspami” z niskich roślin oraz wielopiennych krzewów. Tak samo jak na froncie i tutaj umieszczono lampy w formie kul o różnej wielkości. W samym narożniku zgodnie z życzeniami klientami przewidziano miejsce na ognisko.
Trawnik w połowie długości posiada akcent w formie dużej rzeźby ze stali Corten. Znajduję się ona dokładnie pomiędzy dwoma wystającymi rabatami roślinnymi, na których posadzono duże sosny.
Za sosnami i żywopłotem ukryto również miejsce zabaw dla dzieci, oraz warzywnik, gdzie będzie można uprawiać warzywa i zioła.
© 2024 Honorata Jaworska tel: 665 120 098, honorata@rfstudio.pl | Projektowanie i zakładanie ogrodów Poznań rfstudio.pl