Projekt ogrodu w Petrvalde nawiązuje do charakteru budynku mieszkalnego oraz jego wnętrza. Całość zaplanowano jako przestrzeń prostą, trochę nowoczesną, ale jednocześnie przyjazną i przytulną. Charakterystyczne są proste linie, które wydzielają eleganckie pomieszczenia ogrodowe, każde o innej funkcji. Zaproponowane rośliny są mało wymagające, w dużej części ozdobne przez cały rok. Starano się również aby dobór gatunków pasował do nowoczesnego charakteru ogrodu.
Pierwsza cześć ogrodu to przestrzeń reprezentacyjna. Dzieli ona wjazd od części rekreacyjnej. Znajduje się tutaj największa ilość roślin. Całość tworzy dwie plamy podzielone poprzez chodnik prowadzący do wejścia do domu. Z lewej strony mamy grupę niskich jałowców, otoczonych szpalerem z lawendy i szałwii. Znajdziemy tutaj też kilka ozdobnych traw średniej wysokości. Nad całością dominują brzozy. Ich celem jest osłonięcie pozostałych części ogrodu i wprowadzenie trochę intymności. Brzozy znajdują się również po drugiej stronie chodnika. Podsadzone są szpalerami kosodrzewiny oraz niskich ozdobnych traw. Cały plac po prawej stronie wyłożony jest kruszywem. Wolna przestrzeń to miejsce ekspozycji dużych kamieni pomiędzy którymi wyrastają byliny kwitnące na fioletowo oraz niskie rośliny płożące. Tło stanowi duża grupa białych hortensji, które posadzone są wzdłuż całej ściany domu.
Druga cześć ogrodu to cała przestrzeń od garażu aż do szczytu domu przy jego wschodniej elewacji. Duża połać trawnika przecięta jest ścieżką z drewnianych podkładów kolejowych, które prowadzą nas od garażu i parkingu do tarasu, gdzie właściciele spędzają dużo czasu. Drewno wprowadza do ogrodu trochę naturalnego charakteru oraz ociepla przestrzeń. Drugi element drewniany to duży taras wypoczynkowy znajdujący się przy jednej ze ścian budynku. Przy obu taras zaplanowano wprowadzenie grup lawendy i szałwii, które są roślinami o intensywnym, przyjemnym zapachu, a ich kolor jest ciekawym akcentem w kompozycji ogrodu. Wzdłuż ściany garażu znajdują się duża grapa wysokich traw ozdobnych. Przy narożniku natomiast zaplanowano dominantę w postaci sosny. Rośliny zaprojektowane wzdłuż ogrodzenia mają za zadanie przesłonić widok na jednego z sąsiadów. Nie brakuje im jednak dekoracyjności. Duża rabata przechodzi w rzędowe nasadzenia z wysokich traw ozdobnych, które zaplanowano aż do szczytu domu przy drewnianym tarasie. Zamykają one przestrzeń rekreacyjną ogrodu tworząc przesłonę w postaci żywej, ażurowej bariery.
Trzecia część ogrodu to część gospodarcza. Głównym elementem tej przestrzeni jest sad owocowy. Idealna ekspozycja słońca powoduje, że jest to dobre miejsca dla wzrostu drzew owocowych. W Miejscu tym zaproponowano ustawienie hamaka, aby móc w trochę wyizolowanym miejscu odpoczywać w cieniu drzew. W tej części ogrodu nie planuje się wprowadzenia roślin dekoracyjnych. Można rozważyć ustawienie donic na warzywa bądź zioła, a także przeznaczyć fragment na kompostownik. Z racji, że działka graniczy z polem nie ma potrzeby wprowadzania przesłony z roślin.
Ostatnia cześć ogrodu to przestrzeń przy wejściu do domu. Główną dominantą będzie duże drzewo iglaste znajdujące się przy ogrodzeniu. Pod nim posadzone zostaną niskie rośliny okrywowe. Przy samym płocie zaprojektowano żywopłot z żywotników aby odsłonić się od sąsiada. Przy wejściu znajduje się niewielka prostokątna rabata z roślinami przeznaczonymi do cienia. Rabata ta jest również początkiem nasadzeń z wysokich traw, które tak jak w pozostałych częściach ogrodu stanowią ścianę wydzielającą poszczególne wnętrza ogrodowe.
© 2024 Honorata Jaworska tel: 665 120 098, honorata@rfstudio.pl | Projektowanie i zakładanie ogrodów Poznań rfstudio.pl