TRENDY W ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU

Najbardziej znanym miejscem, gdzie możemy zapoznać się z najnowszymi trendami w architekturze krajobrazu jest Chelsea Flower Show – wielka wystawa ogrodnicza, która ma miejsce w Anglii. Przedstawiane są na niej gotowe kompozycje ogrodowe, kierunki, w których idzie architektura krajobrazu oraz projektowanie ogrodów, możemy dowiedzieć się jakie kolory będą dominowały w kolejnych sezonach oraz jakie rośliny będą używane w projektach. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży architektury krajobrazu.

Trendy trendami, ale mimo wszystko najważniejsze jest to, aby ogród czy zieleń miejska współgrała z architekturą. Faktycznie style w ogrodach jakie możemy w ostatnich latach zaobserwować – zmieniają się, ale ta zasada jest aktualna nieprzerwanie.

Na pewno nie zdziwi nikogo fakt, że najczęściej spotykanymi współcześnie założeniami zieleni są zarówno ogrody i budynki nowoczesne. Ale czy nowoczesny oznaczać musi od razu ograniczenie w doborze gatunków opierając się głównie na formowanych roślinach i  oparty na prostych liniach układ? – NIE! Opis ten nawiązuje do ogrodów geometrycznych, minimalistycznych, które faktycznie są współcześnie często obserwowane, jednak warto wiedzieć, że nowoczesne trendy charakteryzują się także innymi zasadami. Nie jest powiedziane, że przestrzeń założona na falistych liniach i kolorowych kwiatach nie może być nowoczesna.

architekt krajobrazu Poznań

To na co stawiają obecnie świadomi projektanci, idący z duchem czasu to NATURALIZM. A uściślając – geometryczne, często surowe materiały architektoniczne jak nieotynkowany beton czy surowe, zaimpregnowane  drewno połączone z naturalnością roślin wyrażaną nie tylko w ich lekkiej, zwiewnej formie ale i w płynnych liniach, które dotychczas kojarzyły się z ogrodami wiejskimi.

Projektowanie ogrodów Poznań

Ponadto – krajobraz nowoczesny, nie musi oznaczać wyłącznie dokładnie wyrównanej, niemalże  przypominającej pole golfowe połaci strzyżonego trawnika. Niezwykle ciekawie prezentują się niewielkie wzniesienia porośnięte niewymagającą roślinnością ożywiając nieco widok ogrodu – zwłaszcza gdy jego powierzchnia jest stosunkowo duża.

Nowoczesne ogrody - trendy

Może rzadko na terenie naszego kraju mamy okazję widzieć połączenie polnych, łąkowych kwiatów czy traw z surowym betonem czy stalowymi lub metalowymi konstrukcjami. Takie połączenia jednak już od jakiegoś czasu królują na zagranicznych wystawach ogrodów współczesnych.

Nie twierdzę jednak, że geometryczne formy roślin czy całych ogrodowych przestrzenni są passé. Warto jednak do tych wciąż obowiązujących zasad wprowadzić nieco nowocześniejszych połączeń.

ŁĄKA PEŁNA KWIATÓW W OGRODZIE NOWOCZESNYM ? – WŁAŚNIE TAK !

Ogrody współczesne to także ogrody, w których nie ma potrzeby wizyty ogrodnika raz w tygodniu. Właściciele takich ogrodów mają okazję obserwować polne kwiaty, które bez naszego udziału wschodzą wśród traw. Dodatkowo możemy też urozmaicić je innymi, niezbyt udziwnionymi gatunkami roślin. Nie wymagają one najczęściej częstego podlewania czy specjalistycznej opieki. Cieszą jednak oko i sprawiają, że można w pełni poczuć powiew wiosny. I w niczym nie przeszkadza fakt, że zaraz obok swoje miejsce znajdzie duża płaszczyzna surowego betonu czy połać stalowej konstrukcji i tafli szkła.

Współczesne trendy opierają się także na grze kolorami- choć najczęściej wykorzystywane są neutralne barwy, takie jak biel, czerń, zieleń czy odcienie szarości, coraz częściej pojawiają się kontrastujące, odważne barwy. Krwista czerwień, żółć czy fiolet zdecydowanie wprowadza ożywienie wśród jednostajnej, delikatnej zieleni. Betonowe donice, figury geometryczne czy nowoczesne rzeźby o niebanalnych i nieoczywistych kształtach mogą stanowić niecodzienny element ogrodu, dopełniając obszar zielony.

Architekt krajobrazu Poznań