JAK WYBRAĆ ROŚLINY DO OGRODU

Bardzo często właściciele domów jednorodzinnych decydują się na to, by własnymi siłami zaaranżować  przestrzeń wokół ich miejsca zamieszkania.  Projekty ogrodów  wykonywane samodzielnie, mogą dostarczyć ich właścicielom wiele frajdy. Aby jednak osiągnąć zadowalające efekty i cieszyć się wspaniałym ogrodem,  musimy pamiętać o kilku zasadach przy doborze. Częstym błędem, jaki popełniają ogrodnicy – amatorzy, jest kupowanie przypadkowych roślin. Wielu z nich jedzie do sklepu i po prostu kupuje te rośliny, które im się spodobają nie zwracając uwagi na takie aspekty jak ostateczna wielkość i pokrój kupionej rośliny, jej wymagania odnośnie stanowiska i gleby, czy wreszcie jej odporności na mróz. W efekcie takich eksperymentów wiele roślin nie przeżywa najbliższej zimy, bądź też wypada ze względu na źle dobrane warunki siedliskowe. Często się też zdarza, że zbyt gęsto posadzone rośliny już po kilku latach nadmiernie się rozrosną i będziemy musieli je silnie przycinać, lub część z nich usunąć.

Osoby, które chcą uniknąć takich błędów powierzają swój ogród architektowi krajobrazu, dla którego projekty ogrodów przydomowych to codzienność. Dzięki temu zyskują pewność, że rośliny będą właściwie dobrane do panujących w ogrodzie warunków. Koszt projektu w efekcie okaże się znacznie niższy od kosztów, jakie będziemy corocznie ponosić dosadzając nowe rośliny w miejsce tych, które wypadły.

Projekty i realizacja ogrodów to usługi szeroko reklamowane w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w okresie od wiosny do jesieni. Usługi te stają się coraz bardziej popularne gdyż, wiele osób zdało już sobie sprawę, że tak jak projekt domu, tak i projekt przestrzeni wokół niego warto powierzyć profesjonaliście.

projekt ogrodu Poznan

Czym należy się kierować przy doborze odpowiednich roślin :

  • Styl ogrodu powinien być dostosowany do architektury budynku, a także do najbliższego otoczenia. Z nowoczesnym, minimalistycznym domem nie będą się dobrze komponowały bujne barwne rabaty, jakie spotykamy w ogródkach wiejskich. Z nowoczesną architekturą kojarzyć się będą np. trawy w ogrodzie, czy strzyżone geometryczne formy roślin zimozielonych.  Należy pamiętać, że ogród stanowi nieodłączną część domu, będąc jego przedłużeniem dlatego jego styl musi być spójny.
  • Kupujmy rośliny dopasowane do warunków panujących w ogrodzie i miejsca w jakim mają zostać posadzone. Przykładowo projektując ogród na skarpie należy uwzględnić ograniczone możliwości doprowadzenia  linii kroplującej oraz ograniczone możliwości pielęgnacji tych roślin. W tym celu stosuje się rośliny specjalnie do takich miejsc przeznaczone. Zwracajmy uwagę na rozmiary, jakie ostatecznie osiąga kupowana przez nas roślina. Wprowadzając np. drzewa liściaste do ogrodu o mniejszej powierzchni wybierajmy odmiany osiągające niewielkie rozmiary  korony, dzięki temu unikniemy nadmiernego ocienienia otwartej przestrzeni, a także domu i okien.
  • Unikajmy nadmiernego nagromadzenia gatunków i odmian, aby nie stworzyć wrażenia „przeładowania ” kompozycji. Sadźmy raczej rośliny w grupach po kilka sztuk, w zależności od ostatecznej wielkości rośliny.
  • Rośliny iglaste są chętnie sadzone ze względu na zimozielone igły i niewielkie wymagania, jednak kompozycja z samych iglaków jest przeważnie monotonna. Warto więc urozmaicić ją.

projekt rezydencjonalnego ogrodu w Poznaniu duży ogród projektowanie zieleni rockandflower studio rfstudio ogród nad jeziorem