CZYM ZAJMUJE SIĘ ARCHITEKT KRAJOBRAZU ?

Z takim pytaniem na pewno każdy architekt krajobrazu spotkał się niejednokrotnie (bynajmniej każdy architekt krajobrazu z Poznania z jakimi mieliśmy okazję rozmawiać). Dzieje się tak z uwagi na fakt, że jest to w Polsce JESZCZE dość młody zawód i JESZCZE nie tak rozpowszechniony jak w krajach zachodnich.

… a więc kim jest architekt krajobrazu ?

Architekt krajobrazu to wizjoner, wszechstronnie uzdolniony inżynier interesujący się najnowszymi trendami, podróżnik, który czerpie wiele inspiracji ze swoich zagranicznych wizyt, osoba z duszą artysty, potrafiąca w niebanalny sposób wtopić budynek z przyległą zielenią w otaczający krajobraz naturalny. Architekt krajobrazu to także ekolog dbający o podtrzymanie cennego bogactwa natury, a także perfekcjonista, dobry obserwator i słuchacz potrafiący wpasować zieleń W architekturę budynku i spełnić nawet najśmielsze oczekiwania użytkowników danej przestrzeni odpowiadając swoim projektem na ich potrzeby.

Architekt krajobrazu Poznań

…Skoro już wiemy kim jest, warto sprecyzować czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Architektci krajobrazu kształtują krajobraz w którym żyjemy. Od placów zabaw po rozległe parki. Projektuje skwery publiczne, place szkolne, obiekty zabytkowe i historyczne, ogrody, cmentarze, ulice, kampusy uniwersyteckie, ogrody botaniczne i sensoryczne… długo można by wymieniać. Zawód architekta krajobrazu, który projektuje otaczającą nas przestrzeń – tak ważną dla wyższego komfortu życia, w dalszym ciągu przez wiele osób jest profesją zagadkową.

Co powinien wiedzieć architekt krajobrazu ?

  • powinien znać podstawy urbanistyki, architektury, sztuki, designu, gleboznawstwa, materiałoznawstwa i wiele innych pokrewnych dziedzin.
  • powinien mieć bogatą wiedzę na temat roślin i ich upodobań co do stanowiska. Ponadto powinien dostosowywać swoje projekty do rodzaju podłoża, panującego w danym miejscu klimatu czy ukształtowania terenu.
  • powinien opanować do perfekcji wpisywanie projektowanej przestrzeni w zastany krajobraz naturalny czy architekturę budynku, tak by całość tworzyła jedną, harmonijną całość. Projekty powinny być funkcjonalne i ergonomiczne, a także powinny doskonale wpisywać się w oczekiwania użytkowników.

Jak widać,  praca architektów krajobrazu pełni niezwykle istotną rolę w kształtowaniu otaczającego nas wszystkich krajobrazu więc zanim następnym razem zapytamy sami siebie na czym polega jego praca – wyjrzyjmy za okno i zastanówmy się do której z widocznej dookoła nas na co dzień przestrzeni nie przyłożył swojej ręki.. 🙂

Architekt krajobrazu - projektowanie ogrodów poznań