OGRÓD INSPIROWANY MORZEM

lokalizacja: Poznań   data: 2017 rok      wielkość: 300 mkw      status: projekt zakończony
Projektowanie ogrodów Poznań, ogród skandynawski, ogrody nowowczesne
projekt ogrodu przy domu szeregowym poznań ogród w stylu marynarskim bliźniak rockandflower studio rfstudio architektura krajobrazu poznań
Projektowanie ogrodów Poznań, ogród skandynawski, ogrody nowowczesne projekt ogrodu przy domu szeregowym poznań ogród w stylu marynarskim bliźniak rockandflower studio rfstudio architektura krajobrazu poznań

PLAN

projekt ogrodu przy szeregowcu mały ogród architektura krajobrazu poznań rfstudio rockandflower studio

OPIS KONCEPCJI

Projekt nowoczesnego ogrodu przy szeregowcu w Zalasewie pod Poznaniem jest przykładem na to, że na stosunkowo niewielkiej przestrzeni można zaplanować kilka miejsc wypoczynku, w którym każdy domownik znajdzie przestrzeń tylko dla siebie. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki podziałowi ogrodu na wnętrza oddzielone od siebie subiektywnie kurtynami z wysokich roślin zimozielonych.

Pierwsze wnętrze w znacznej mierze wypełnia drewniany taras w kolorze drewna nawiązujący do kolorystyki desek w mieszkaniu tak by sprawić wrażenie, że ogród jest nieodłączną częścią domu – jego przedłużeniem. Od sąsiadujących działek taras osłonięty jest przez żywopłot i pas wysokich traw ozdobnych z jednej strony i przez drewniany panel i kwitnące na biało rośliny z drugiej. Przy tarasie zaplanowano kompozycję ozdobnych roślin – hortensji, bukszpanu i bylin z białymi kwiatostanami.

Do drugiego wnętrza przejdziemy po płytach betonowych w odcieniu jasnej szarości/bieli. Tam znajdują się trzy drzewa liściaste o wielopiennej formie podsadzone roślinnością posadzoną w formie niewielkich wysp.  W cieniu drzew ustawiono hamak na drewnianych belkach. Zamknięcie tej części wypełnia pas traw ozdobnych.

Trzecie wnętrze to część rekreacyjna i jedyna część, w której znalazł się trawnik ograniczony grupą hortensji przed drewnianym panelem i grupą wysokich traw z drugiej strony. Na zakończeniu znalazła się huśtawka wykonana z drewna o nowoczesnej formie małej architektury ogrodowej. Po płytach dojdziemy do schowanej za drzewem drewutni – domku na narzędzia, a obok grupa wysokich bambusów stanowiąca jednocześnie osłonięcie od sąsiadującej działki.

Front ogrodu wypełnia w znacznej mierze podjazd z kostki betonowej i podejście do domu. Pozostawiony został jednak pas przeznaczony na zagospodarowanie roślinności. Zaplanowano tutaj trawy ozdobne i żywopłot z cisu. W grupie traw znajduje się także wielopienne soliterowe drzewo.  Całość terenu została wyposażona w punkty świetlne nadające piękny klimat po zmroku. Dodatkowo rozmieszczono elementy dekoracyjne w niebieskim kolorze, który jest też barwą przewodnią wykończenia wnętrza.