OGRÓD EKOLOGICZNY POD POZNANIEM

lokalizacja: Poznań    data: 2016 rok      wielkość: 2000 mkw      status: projekt zakończony
ogród naturalistyczny - ogród wiejski - barwny ogród
ogród naturalistyczny, ogród kwiatowy , projekt ogrodu
ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, ogród klasyczny
ogród naturalistyczny, kwiaty w ogrodzie, projekt ogrodu
ogród skandynawski, drewno w ogrodzie, projekt ogrodu
ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, miejsce dla dzieci w ogrodzie
ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, ogródek warzywny
ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, ogród kwiatów
ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, ogródek warzywny
ogród naturalistyczny - ogród wiejski - barwny ogród ogród naturalistyczny, ogród kwiatowy , projekt ogrodu ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, ogród klasyczny ogród naturalistyczny, kwiaty w ogrodzie, projekt ogrodu ogród skandynawski, drewno w ogrodzie, projekt ogrodu ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, miejsce dla dzieci w ogrodzie ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, ogródek warzywny ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, ogród kwiatów ogród naturalistyczny, projekt ogrodu Poznań, ogródek warzywny

PLAN

OPIS KONCEPCJI

Zgodnie z założeniami Inwestora i architekta krajobrazu projektowany gród został podzielony na dwie części, reprezentacyjną oraz prywatną. Część frontową – tworzą cztery grupy bylin ozdobnych, znajdujące się przed wejściem do domu. Cześć prywatna natomiast, jest układem bardziej swobodnym, nastawionym na jego intensywne użytkowanie. Kompozycja skandynawskiego ogrodu oraz nasadzenia roślinne zostały dokładnie przemyślane, tak aby wraz z budynkiem mieszkalnym stworzyć nowoczesne, funkcjonalne i spójne kompozycyjnie założenie.

     Front ogrodu to reprezentacyjna strefa wejściowa i wjazdowa. W tym miejscu planowane jest wykonanie nawierzchni z Trawertynu – kamienna szarość prod. BRUK-BET, ścieżki prowadzącej do wejścia głównego, ścieżki przy tarasie i warzywniku, wjazdu pod wiatą oraz ścieżki przy szklarni. Istniejące ogrodzenie od strony zachodniej zastąpi nowe, proste, drewniane ogrodzenie, utrzymane w stylu skandynawskim. Styl ten jest szczególnie lubiany przez inwestorów co widoczne jest nie tylko w projektowanych nasadzeniach ale i w elementach architektury ogrodowej. Pozostała część ogrodzenia uzupełniona zostanie matą wiklinową. Przewidziane są również nasadzenia bylin, krzewinek oraz krzewów, piwonii, szałwii, lawendy, bukszpanu oraz żywopłotu z cisu. Przy wschodniej ścianie budynku wybudowana zostanie wiata samochodowa. Wykonana zostanie ona z drewna. Elementem wiaty będzie mała, funkcjonalna i ciekawie wyglądająca drewutnia. Przestrzeń wiaty od sąsiedniej działki oddzieli szpaler z ciętego żywopłotu z cisa. W bezpośrednim otoczeniu garażu zaprojektowano nasadzenia z bylin. Zlokalizowano tu również warzywnik i pnącza, a przy ogrodzeniu szpalerowe nasadzenia z cisu i malin. Cześć reprezentacyjną od części rekreacyjnej, po zachodniej stronie domu oddzielają nasadzenia z krzewów owocowych.

     W drugiej części ogrodu wyróżnić możemy dwie kontrastowe powierzchnie, trawnika oraz grysu, oddzielonych od siebie za pomocą szyny ekobordu. W obrębie pierwszej powierzchni zaplanowano boisko do gry w siatkówkę czy badmintona oraz nasadzenia z drzew owocowych. W obrębie terenu wysypanego grysem zaplanowano zachowanie na poprzednim miejscu trampoliny – po wkopaniu jej jednak w ziemię, natomiast od strony zachodniej przewidziano miejsce pod lokalizację szklarni. Domek dla dzieci również pozostanie w miejscu swej pierwotnej lokalizacji, jednak jego najbliższy teren wysypany zostanie piaskiem. W części ogrodu przeznaczonej dla dzieci usypana zostanie mulda, przez którą przebiegać będzie tuba. We wschodnim fragmencie tej części ogrodu przewiduje się nasadzenie roślinności nawiązującej swym charakterem do znajdującego się w pobliżu jeziora.