OGRÓD Z WYDMĄ

lokalizacja: Luboń    data: 2017 rok      wielkość:1000 mkw      status: projekt zakończony
nowoczesny ogród w Poznaniu Luboń rockandflower studio rfstudio drewno w ogrodzie (13)
nowoczesny ogród w Poznaniu Luboń rockandflower studio rfstudio drewno w ogrodzie (1)
nowoczesny ogród w Poznaniu Luboń rockandflower studio rfstudio drewno w ogrodzie (13) nowoczesny ogród w Poznaniu Luboń rockandflower studio rfstudio drewno w ogrodzie (1)

PLAN

nowoczesny ogród w Poznaniu Rockandflower studio Rock&flowerstudio rfstudio projektowanie ogrodów

OPIS KONCEPCJI

Projektowana przestrzeń miała być połączeniem nowoczesności i przestrzeni przyjaznej dzieciom. Proste geometryczne podziały przestrzeni przełamuje lekka forma roślin i zastosowanie elementów drewnianych – ocieplających przestrzeń.

                Front projektowanego ogrodu jest wizytówką domu, dlatego zdecydowano się na zastosowanie roślin głównie zimozielonych – atrakcyjnych cały rok. Rabaty wypełnione grysem i roślinami podzielone są przez ścieżkę prowadzącą do drzwi frontowych. Po obu jej stronach znajdują się place wyścielone jasnym grysem i wypełnione takimi roślinami jak kosodrzewina, jałowce czy niskie ozdobne trawy atrakcyjne zwłaszcza latem, jesienią i zimą. Kompozycję uzupełniają, pojawiające się w całości nowoczesnego ogrodu większe kamienie ozdobne. Nad całością góruje niewielkie, wolno rosnące drzewo iglaste o ciekawym parasolowatym pokroju.

                Wzdłuż bocznych elewacji budynku mieszkalnego zastosowano duże jednogatunkowe grupy roślin okrywowych nie wymagających dużego nakładu pracy pielęgnacyjnej. Zdecydowano się na takie rozwiązanie ponieważ, te fragmenty ogrodu nie są użytkowane przez domowników, więc przyjęły jedynie funkcję ozdobną, a zastosowane gatunki sprawią, że będą ozdobą większą część roku. Od zachodu za grupą roślin okrywowych zastosowano wyższe gatunki stanowiące żywopłot. Znajdziemy tutaj między innymi graby, wyższe trawy ozdobne i duże drzewa iglaste. Na przeciwko okna balkonowego w zachodniej elewacji budynku do którego przylega mniejszy taras, zastosowano dużą grupę kwitnących na biało różaneczników, które będą stanowiły ciekawy element wizualny z wnętrza domu.

                Między dwoma ścianami budynku we wschodniej części ogrodu wprowadzono trzy duże donice drewniane, w którym zasadzone zostaną warzywa i zioła. Przestrzeń pomiędzy donicami wypełni jasny grys dolomitowy. Od części rekreacyjnej ogrodu, donice zostaną oddzielone niższym żywopłotem cisowym a dalej grupą roślin w której dominować będą trawy ozdobne i kosodrzewina. Nad nimi znajdą się dwie brzozy pożyteczne o lekkiej, ażurowej koronie.

                Część tylnia ogrodu to jednocześnie najczęściej użytkowana strefa wokół domu. Znajduje się tutaj rozległy trawnik umożliwiający aktywną rekreację. Całość trawnika otaczają rośliny: krzewy, drzewa i byliny. Stanowią one swoistą ramę ogrodu i ciekawy wizualnie element, który oglądać można z tarasu, będącego najczęściej użytkowaną strefą ogrodu przez Inwestorów. Dominującą rolę głównej części ogrodu zajmuje usytuowana centralnie rabata usytuowana w niewielkim, dwudziestocentymetrowym obniżeniu. Rabata wyścielona zostanie jasnym, sypkim piaskiem, a w niej dominować będą kosodrzewiny, trawy i brzozy o ażurowym pokroju z piękną, białą korą. Przez rabatę przebiega drewniana ścieżka wyniesiona lekko ponad powierzchnię rabaty. Pełni ona rolę nie tylko ścieżki ale i niskiego siedziska w cieniu drzew. Do dwóch brzóz zostanie przymocowany hamak do relaksu w cieniu, w upalne dni. Za brzozową rabatą znajduje się części przeznaczona do zabawy dzieci. Została dodatkowo oddzielona przez drewniane belki wbite pionowo w grunt pełniące funkcję ozdobną będą ciekawym elementem architektury krajobrazu. Przy przestrzeni przeznaczonej dla dzieci znajdują się krzewy owocowe takie jak porzeczka, borówka czy malina. Rośliny w obniżonej rabacie zostały rozplanowane w taki sposób by umożliwić dzieciom swobodne bieganie pomiędzy nimi, a domkiem z elementami wspinaczkowymi dla młodszych użytkowników.

                Na całości ogrodu zostały rozmieszczone większe, ozdobne kamienie, nadające skandynawskiego charakteru całemu założeniu nie odbiegając od nowoczesności, która była punktem wyjściowym koncepcji.