DUŻY NATURALISTYCZNY OGRÓD

lokalizacja: Poznań    data: 2016 rok      wielkość: 3700 mkw      status: projekt zrealizowany
ogród naturalistyczny pod poznaniem Rockandflower studio projektowanie ogrodów architektura krajobrazu (3)
ogród naturalistyczny pod poznaniem Rockandflower studio projektowanie ogrodów architektura krajobrazu (12)
ogród naturalistyczny pod poznaniem Rockandflower studio projektowanie ogrodów architektura krajobrazu (3) ogród naturalistyczny pod poznaniem Rockandflower studio projektowanie ogrodów architektura krajobrazu (12)

PLAN

projekt naturalistycznego ogrodu Poznań projektowanie ogrodów Rock&Flower Studio

OPIS KONCEPCJI

Projektowany ogród położony jest na skarpie o niezbyt dużym stopniu nachylenia i dodatkowo dzieli się na dwie przestrzenie poprzez nasyp ziemny, który dodatkowo jest porośnięty jałowcem. Postanowiono pozostawić istniejący podział oraz doprecyzować funkcje, jakie dane przestrzenie mają pełnić.

Górna część ogrodu będzie charakteryzowała się bardziej rekreacyjną, ozdobną funkcją. Znajdzie się tutaj zdecydowanie większa różnorodność gatunków ozdobnych niż w pozostałych miejscach działki. Zaproponowano naturalny przebieg linii oddzielającej rabaty oraz trawnik.

Do tej części leśnego ogrodu prowadzić nas będzie kamienna ścieżka. Jej linia nawiązuje do kształtu rabaty, obok której jest poprowadzona. Ścieżka za końcu przechodzić będzie płynnie w kamienny, niewielki plac z eleganckim zestawem mebli ogrodowych – stolika i dwóch krzeseł odpowiednich do wypicia porannej kawy. Obok placyku znajdzie się dużo krzewów oraz bylin kwitnących, również zapachowych. Z drugiej strony tarasu zlokalizowana jest rabata, której głównym elementem dekoracyjnym będzie kamienne źródełko oraz klon japoński o czerwonym wybarwieniu.

Im dalej w „górny ogród” tym linie prowadzone są swobodniej a nasadzenia dobrane tak, aby kolory i czas kwitnienia wzajemnie się przenikały. Dodano akcenty w postaci drzew liściastych aby wprowadzić do warstwy roślinnej w ogrodzie dodatkowe „piętro”.

Wzdłuż ogrodzenia oddzielającego ogród od działki zaproponowano niższe rośliny, poprzeplatane wyższymi akcentami co ma na celu wprowadzić poczucie przenikania lasu do ogrodu. W jednym z narożników zaproponowano umiejscowienie huśtawki. Ma to być miejsce, gdzie będzie można się zrelaksować i pobyć chwilę w samotności, mając przed sobą całkowicie inną perspektywę na teren.

W tej części ogrodu znajduje się dużo krzewów o dekoracyjnych, kwitnących oraz zapachowych kwiatach.

Dolna część ogrodu ma charakter spacerowo – parkowy. Ze względów na trudniejsze warunki glebowe oraz dość silne nasłonecznienie zaproponowano gatunki o wybitnie niskich potrzebach siedliskowych. Jednym z wymagań postawionych przez Inwestorów było zrezygnowanie z trawnika w tej części działki oraz stworzenie dużych wysp z roślinami.

Głównym elementem, który obecny był w tej przestrzeni jest duża robata porośnieta przez drzewa iglaste oraz wyrośnięte już krzewy liściaste. Koniecznie jest wykonanie wycinki zgodnie z planem gospodarki roślinności, wykonanie cięć pielęgnacyjnych na wskazanych gatunkach oraz dosadzenia. Zaproponowano dodanie gatunków mało wymagających, bardziej „lekkich i ażurowych” aby lekko przerzedzić tak masywną grupę roślin.

Drugą grupę roślin stanowić będzie nowo stworzona „wyspa”, która porośnięta będzie głównie jałowcami. Będzie ona zasłaniać częściowo żwirowy plac z ogniskiem, który jest centralnym miejscem w dolnej części ogrodu. Zaplanowano dodanie kilku większych drzew aby urozmaicić wysokości roślin w ogrodzie oraz dodać trochę cienia.

Zaprojektowane przez architektów krajobrazu ścieżki poprowadzone są wzdłuż wszystkich rabat i mają charakter naturalistyczny. Ich powierzchnia wyłożona jest drobnym grysem. W miejscu, gdzie wszystkie ścieżki się krzyżuje planowane jest ustawienie znajdującej się w ogrodzie rzeźby, natomiast na jednym z poszerzeń ustawienie ławki ogrodowej.

Najniższa cześć ogrodu znajdująca się przy samym wjeździe stanowić będzie wyłącznie funkcje dekoracyjną. Podobnie jak w pozostałych częściach, linia rabat poprowadzona jest swobodnie. Zaproponowane gatunki są mało wymagające przy zachowaniu swojej dekoracyjności.