OGRÓD SKANDYNAWSKI 

lokalizacja: Poznań    data: 2016 rok      wielkość: 800 mkw      status: projekt w trakcie realizacji
ogród skandynawski, podjazd do garażu, nowoczesny front ogrodu
ogród skandynawski, podjazd do garażu, nowoczesny front ogrodu
ogród w stylu skandynawskim - ogród nowoczesny - podjazd do garażu
ogród skandynawski - orle gniazdo - nowoczesne ogrody
ogród nowoczesny - trawy w ogrodzie - miejsce na ognisko
ogród nowoczesny - trawy w ogrodzie - miejsce na ognisko
ogród nowoczesny - trawy w ogrodzie - projekt nowoczesnego ogrodu
ogród skandynawski - huśtawka orle gniazdo - ogrody nowoczesne Poznań
ogród skandynawski - huśtawka orle gniazdo - ogrody nowoczesne Poznań
ogród w stylu skandynawskim - ogród nowoczesny - różaneczniki w ogrodzie
ogród w stylu skandynawskim - ogród nowoczesny - różaneczniki w ogrodzie
ogród w stylu skandynawskim - ogród nowoczesny - miejsce na ognisko w ogrodzie
ogród skandynawski - orle gniazdo - nowoczesne ogrody
projekt nowoczesnego ogrodu, ogród w stylu skandynawskim - drewniany taras
ogród skandynawski, podjazd do garażu, nowoczesny front ogrodu ogród skandynawski, podjazd do garażu, nowoczesny front ogrodu ogród w stylu skandynawskim - ogród nowoczesny - podjazd do garażu ogród skandynawski - orle gniazdo - nowoczesne ogrody ogród nowoczesny - trawy w ogrodzie - miejsce na ognisko ogród nowoczesny - trawy w ogrodzie - miejsce na ognisko ogród nowoczesny - trawy w ogrodzie - projekt nowoczesnego ogrodu ogród skandynawski - huśtawka orle gniazdo - ogrody nowoczesne Poznań ogród skandynawski - huśtawka orle gniazdo - ogrody nowoczesne Poznań ogród w stylu skandynawskim - ogród nowoczesny - różaneczniki w ogrodzie ogród w stylu skandynawskim - ogród nowoczesny - różaneczniki w ogrodzie ogród w stylu skandynawskim - ogród nowoczesny - miejsce na ognisko w ogrodzie ogród skandynawski - orle gniazdo - nowoczesne ogrody projekt nowoczesnego ogrodu, ogród w stylu skandynawskim - drewniany taras

PLAN

ogrod w stylu skandynawskim Poznań projektowanie ogrodów architektura krajobrazu Rockandflower studio RFSTUDIO

OPIS KONCEPCJI

W części frontowej ogrodu ważne było zaprojektowanie podjazdu. Inwestorzy poprosili, aby zastosowany materiał był inni niż tradycyjna kostka betonowa. Zdecydowano się więc na połączenie dwóch materiałów. Większej kostki betonowej w trzech rozmiarach w połączeniu z płytami betonowymi w kolorze antracytowym. Do drzwi frontowych prowadzić będzie ścieżka z płyt betonowych w kolorze pergaminowej bieli. Podjazd i ścieżkę frontową ograniczać będę krawężniki betonowe szerokości 6 cm w kolorze ciemnego grafitu zatopione w fundamencie. Takie zestawienie materiałów na froncie będzie także ciekawym elementem nowoczesnej architektury krajobrazu.   Rabatę frontową stanowią istniejące drzewa liściaste i iglaste podsadzone niską trawą ozdobną. Wzdłuż płotu z zachodniej strony powstanie rabata z roślin iglastych i liściastych. W części bliżej frontu wypełnią ją głównie krzewy ozdobne kwitnące na biało uatrakcyjniając widok z okna. Przed rozpoczęciem prac projektowych architekci krajobrazu wykonali inwentaryzację dendrologiczną istniejącej zieleni.

Tylna część ogrodu to jego przestrzeń wypoczynkowo-reakreacyjna. Jednym z ważniejszych w tej części ogrodu elementów jest duży taras drewniany połączony z mniejszym tarasem z płyt betonowych, na który można wyjść z okna balkonowego gabinetu. Drewniany taras otoczony został ozdobnymi roślinami. Jest to jedno z nielicznych miejsc w ogrodzie gdzie znajdują się gatunki kwitnące. Przy tarasie zaplanowano lawendę, szałwię, trawy ozdobne, liściaste krzewy kwitnące oraz płożące jałowce. Z tarasu na trawnik zejdziemy po płytach betonowych – takich samych z jakich zbudowany jest mniejszy przyległy taras.

Pośród istniejących drzew liściastych i iglastych powstał domek dla dziecka mający sprawiać wrażenie domku na drzewie poprzez jego lokalizację w koronach. Obok domku znajduje się wkopana w ziemie trampolina przysłonięta wysokimi trawami ozdobnymi. Przy przestrzeni przeznaczonej zabawie dzieci zlokalizowano krzewy owocowe tak jak porzeczki, maliny i borówki. Teren pod istniejącymi drzewami wyścielony jest trawami oraz kosodrzewiną nasadzonymi pasowo.

Widok z tarasu rozpościera się na dużą rabatę zbudowaną z jednogatunkowych dużych grup traw ozdobnych, kosodrzewiny i jałowców. Tylną warstwę wypełniają żywotniki, które stworzą gęstą zwartą ścianę osłaniającą Inwestorów od sąsiada. Trawy i krzewy iglaste okalają placyk na huśtawkę lub hamak. Belki zamocowane na stałe go gruntu do których przykręcone zostaną haki w trzech miejscach umożliwiają swobodną zamianę hamaka na podwieszaną od góry huśtawkę typu orle gniazdo w zależności od upodobania. Obok znalazło się miejsce na misę na palenisko, wokół której miejsce do siedzenia stanowić będą pieńki drzew.

Na całości ogrodu przewiduje się zastosowanie oświetlenia podkreślając najatrakcyjniejsze jego miejsca. Zgodnie z założeniami ogród wypełniają duże, jednogatunkowe grupy roślin nadając mu nowoczesny charakter czyli styl ogrodu jaki preferują Inwestorzy