OGRÓD W LUBONIU

lokalizacja: Luboń    data: 2016 rok      wielkość: 1100 mkw      status: projekt zakończony
projekt ogrodu przy nowoczesnej rezydencji Poznań Luboń Rockandflower studio bonsai
projekt ogrodu przy nowoczesnej rezydencji Poznań Luboń Rockandflower studio bonsai
projekt ogrodu przy nowoczesnej rezydencji Poznań Luboń Rockandflower studio bonsai projekt ogrodu przy nowoczesnej rezydencji Poznań Luboń Rockandflower studio bonsai

PLAN

prosty ogród w Luboniu projekt ogrodu projektowanie ogrodów rockandflowerstudio rfstudio

OPIS KONCEPCJI

Przestrzeń otaczająca dom mieszkalny została zaprojektowana w stylu nowoczesnym i eleganckim zarazem, nawiązując do architektury budynku i stylu preferowanym przez Inwestorów. Poszczególne strefy w projektowanym ogrodzie zostały podzielone poprzez proste linie poprowadzone pod kątem prostym. Wyznaczyły w ten sposób dużą połać trawnika w kształcie prostokąta otoczonego opaską grysową podkreślając jego kształt i nadając eleganckiego wyrazu.

Front to przestrzeń wybrukowana, która funkcjonuje jako parking dla gości i gospodarzy. Aby przełamać betonowość wejścia – przy schodach zaproponowano niewielką rabatę z roślin ozdobnych – głównie zimozielonych. Front od części rekreacyjnej dzieli ciekawa rabata z iglastych roślin o formie kuli połączonych z bylinami i trawami. Nad nimi góruje niewielkie drzewo iglaste o ozdobnej formie. Wzdłuż południowej elewacji domu zaproponowano przestrzeń o funkcji gospodarczej. Tutaj znajduje się dodatkowe miejsce postojowe dla samochodu oraz domek na narzędzia i miejsce do składowania drewna.

Mimo, że ten nowoczesny ogród  pełni funkcję głównie ozdobną to znalazło się w nim także miejsce na element architektury ogrodowej w postaci altany wypoczynkowej i hamaka, schowanego za pasowo nasadzonymi grupami roślin. Altana ma lekką ażurową konstrukcję, a przestrzeń pod nią została utwardzona i służy jako miejsce do biesiadowania. Powierzchnia pod hamakiem wysypana jest grysem dolomitowym, który pojawia się także w innych miejscach ogrodu. Do altany prowadzi ścieżka z płyt betonowych, które zostały zaproponowane także przy istniejącym tarasie.

Trawnik otaczają rośliny nasadzone pasowo przełamane trawami i krzewami o luźnej formie. W ogrodzie dominują gatunki zimozielone, trawy ozdobne i krzewy kwitnące na biało – głównie hortensje. Dodatkowy akcent stanowią krzewy iglaste wyprowadzone na pniu osadzone w trawach.

Przestrzeń otaczająca taras to ścieżka z płyt betonowych osadzonych w grysie a także pasowo nasadzona, pięknie kwitnąca lawenda o przyjemnym zapachu. Otoczenie tarasu było szczególnie istotne, gdyż jest to przestrzeń, z której najczęściej korzystać będą właściciele.