OGRÓD LEŚNY

lokalizacja: Miękowo    data: 2015 rok      wielkość:1250 mkw      status:projekt w trakcie realizacji

(ZOBACZ REALIZACJĘ)

ogród leśny, ogród naturalistyczny, ogród sosnowy
ogród leśny, ogród naturalistyczny, podkłady kolejowe w ogrodzie
ogród leśny, ogród naturalistyczny, hamak w ogrodzie
ogród leśny, ogród naturalistyczny, trawy w ogrodzie
ogród leśny, ogród naturalistyczny, hamak w ogrodzie
ogród leśny, ogród naturalistyczny, podkłady kolejowe
ogród leśny, ogród naturalistyczny,trawy w ogrodzie
ogród leśny, ogród naturalistyczny, podjazd do garażu
ogród leśny, ogród naturalistyczny, front ogrodu
ogród leśny, ogród naturalistyczny, podjazd do garażu
ogród leśny, ogród naturalistyczny, front ogrodu
ogród leśny, ogród naturalistyczny, podjazd do garażu
ogród leśny, ogród naturalistyczny, projekt ogrodu leśnego
ogród leśny, ogród naturalistycznyswobodne linie w ogrodzie
ogród leśny, ogród naturalistyczny, ogród sosnowy ogród leśny, ogród naturalistyczny, podkłady kolejowe w ogrodzie ogród leśny, ogród naturalistyczny, hamak w ogrodzie ogród leśny, ogród naturalistyczny, trawy w ogrodzie ogród leśny, ogród naturalistyczny, hamak w ogrodzie ogród leśny, ogród naturalistyczny, podkłady kolejowe ogród leśny, ogród naturalistyczny,trawy w ogrodzie ogród leśny, ogród naturalistyczny, podjazd do garażu ogród leśny, ogród naturalistyczny, front ogrodu ogród leśny, ogród naturalistyczny, podjazd do garażu ogród leśny, ogród naturalistyczny, front ogrodu ogród leśny, ogród naturalistyczny, podjazd do garażu ogród leśny, ogród naturalistyczny, projekt ogrodu leśnego ogród leśny, ogród naturalistycznyswobodne linie w ogrodzie

PLAN

ogród w stylu leśnym ogród naturalistycznym projekt ogrodu rockandflowerstudio rfstudio architektura krajobrazu

OPIS KONCEPCJI

Projektowany ogród charakteryzują płynne linie dzielące przestrzeń trawnika od lini rabat roślinnych i nawierzchni. Styl ogrodu można określić jako naturalistyczny, nawiązujący stylem do leśnych założeń, gdzie dominującą rolę odgrywa zastosowanie drzew iglastych, traw i kwitnących bylin jak : lawenda czy wrzosy – czyli roślin, które znaleźć możemy w polskich lasach. Dobrane rośliny w większości są gatunkami zimozielonymi, tak ,aby atrakcyjność ogrodu nie mijała wraz z ciepłą porą roku. Opaskę wokół domu stanowi nawierzchnia żwirowa, przechodząca częściowo w granitową ścieżkę, wykonaną z tego samego materiału co droga wjazdowa i ścieżka prowadząca do wejścia do budynku. Leśny klimat ogrodu nawiązuje do budynku mieszkalnego, którego elewację częściowo pokrywają drewniane deski.

Działka charakteryzuje się niewielką różnicą terenu, która zostanie zniwelowana poprzez wprowadzenie stopnia w powierzchni tarasu oraz w granitowej ścieżce prowadzącej do drzwi wejściowych. Przed rozpoczęciem prac związanych z założeniem ogrodu działka zostanie wyrównywana. Płaska powierzchnia terenu pozwala na  maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Punktem wyjściowym do stworzenia projektu ogrodu były sprecyzowane oczekiwania inwestora oraz istniejące dorosłe sosny czarne wskazujące na leśny charakter założenia, na jakim zależy użytkownikom ogrodu. Elewacja domu zachowana jest w kolorystyce jasno-szarej z elementami drewna. Na ogrodzenia działki zaproponowano więc płot utrzymany w tym samym stylu. Szare słupki połączenie drewnianymi przęsłami będą ciekawym elementem architektury ogrodowej. Obecnie działka pozbawiona jest jakichkolwiek nawierzchni. Na podjazd do garażu i ścieżkę prowadzącą do wejścia budynku mieszkalnego zaproponowano kostkę granitową.

Strefę wjazdową w głównej mierze stanowi podjazd do garażu wykonany z kostki granitowej otoczony roślinnością wskazującą na leśny charakter. Nawiązujące do siebie, zlokalizowane po obu stronach drogi wjazdowej rabaty założone są z jarzębów mącznych o ciekawych pokrytych kutnerem liściach, podsadzonych kosodrzewiną i trawami ozdobnymi o różnych wysokościach : miskant, trzcinnik i kostrzewa. Wzdłuż całej ściany ogrodzenia posadzono w rzędzie żywotniki stanowiące całoroczną osłonę. Dzięki temu, od wjazdu do garażu mamy otwarty widok na przestrzeń rekreacyjną ogrodu. Wzdłuż ściany garażu od strony ogrodzenia, zaproponowano jałowce, różaneczniki i tawułę szarą, natomiast ściana garażu od strony ogrodowej wypełniona jest przez grupę roślin iglastych uzupełnionych trawami i lawendą. W ten sposób zasłonięta zostanie elewacja garażu od strony ogrodowej.

Front, tak jak i pozostałe części ogrodu, wypełniony został roślinnością i nawierzchnią nawiązującą do założeń leśnych. Po jednej ze stron granitowej ścieżki znajduje się rozległy plac wypełniony jasnym piaskiem a w nim zostały osadzone płyty z kamienia naturalnego stanowiące przejście do tarasu w części rekreacyjnej. Front wypełniają rośliny o różnej wysokości : trawy i krzewy oraz drzewa iglaste. Druga strona terenu przyległego do ścieżki wejściowej jest swoistą ramą dla strefy rekreacyjnej. Zastosowana w tym miejscu roślinność trawiasta i iglasta delikatnie przysłania a jednocześnie wprowadza do części wypoczynkowej, której dominującą częścią jest połać trawnika.

Wzdłuż południowej elewacji domu prowadzi trawnik otoczony od strony sąsiadującej działki wyższymi roślinami iglastymi oraz trawami tworząc w tej sposób odgrodzenie. Przez tą część terenu wchodzimy na największą i najczęściej użytkowaną strefę – rekreacyjną.

Dominującym punktem części wypoczynkowej są okazałe sosny czarne, rozległy drewniany taras zlokalizowany na całej długości zachodniej elewacji domu oraz trawnik rekreacyjny. Przy zejściu z tarasu zaproponowano donicę wykonaną z granitu, wypełnioną poziomkami, truskawkami, ziołami oraz krzewem arbuza. Na całości części rekreacyjnej ogrodu występują krzewy owocowe takie jak: malina, porzeczka, agrest czy borówka.

Za granitową donicą, wzdłuż płotu graniczącego z działką sąsiada posadzono wyższe drzewa i krzewy iglaste uzupełnione trawami i lawendą – stanowiące całoroczną  barierę wizualną dla rekreacyjnej części ogrodu.

Istniejącą grupę drzew iglastych, podciętych od spodu, uzupełniono plamami niższych traw i kosodrzewiny o karłowatym pokroju. Nawierzchnię w tym miejscu stanowi piasek o drobnej frakcji wprowadzając do ogrodu leśny klimat. Pomiędzy drzewami znajduje się także hamak umożliwiający odpoczynek w cieniu drzew. Za drzewami iglastymi, na całej długości tej ściany ogrodzenia, osłonięcie stanowi pas posadzonych rzędowo żywotników osłaniających ogród od spacerowej ścieżki przylegającej do działki. W cieniu sosem znalazło się także miejsce na owalny plac wypełniony piaskiem służący zabawom dzieci. Zaproponowano tu urządzenia służące zabawie. Otoczenie placu stanowią krzewy liściaste przyciągające motyle oraz poziomki. Z placu dla dzieci w stronę garażu prowadzi ścieżka z podkładów kolejowych osadzonych w drobnym piasku uzupełnionym kompozycją trzech większych kamieni. Przed ścieżka znajduje się leśna rabata wypełniona kosodrzewiną i kwitnącymi bylinami. Od strony ogrodowej usypano niewielką skarpę, ograniczoną niskim murkiem, którą porastają wrzosy o żywej barwie. Ścieżka z podkładów prowadzi nas na wprost rabaty zbudowanej z traw ozdobnych o różnej wysokości, którą uzupełniają dwie istniejące sosny czarne.

Znaczną część tej strefy stanowi rozległy trawnik prowadzący aż do drewnianego tarasu przylegającego do budynku mieszkalnego. Przy tarasie zaprojektowana została rabata zbudowana z kosodrzewiny, traw i pachnącej lawendy.

W ogrodzie zaproponowane zostało przez architektów krajobrazu również oświetlenie podzielone na sekcje. Obejmuje ono głównie najatrakcyjniejsze miejsca ogrodu, a także punkty w których oświetlenie potrzebne jest ze względów funkcjonalnych – wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia do budynku mieszkalnego czy przy wjeździe do garażu. Punkty świetlne zastosowano pod drzewami liściastymi przy wjeździe oraz  pod dwiema sosnami w części rekreacyjnej ogrodu. Oświetlenie znajduje się także pośród grupy traw podświetlonych od spodu co daje ciekawe efekty świetlne po zmroku.