OGRÓD W DARŁOWIE

lokalizacja: Darłowo    data: 2016 rok      wielkość:  1900 mkw      status: zakończony
projekt ogrody nad morzem Darłowo Rockandflower studio rfstudio architektura krajobrazu
projekt ogrody nad morzem Darłowo Rockandflower studio rfstudio architektura krajobrazu
projekt ogrody nad morzem Darłowo Rockandflower studio rfstudio architektura krajobrazu projekt ogrody nad morzem Darłowo Rockandflower studio rfstudio architektura krajobrazu

PLAN

projekt ogrodu w Darłowie nowoczesny ogrod projektowanie ogrodów Poznań Gdańsk Sopot nowoczesne ogrody realizacja ogrodów

OPIS KONCEPCJI

Projektowany ogród charakteryzują proste linie dzielące przestrzeń na poszczególne strefy pod kątem prostym. Wśród roślin i bylin obserwujemy dominację zieleni i akcent w postaci białych i fioletowych kwiatostanów krzewów liściastych i bylin. W części nadbrzeżnej zastosowano gatunki, które można spotkać naturalnie nad wodą. Są to różnego rodzaju trawy ozdobne i rośliny kwitnące. Da to poczucie iż rzeka wraz z jej otoczeniem wchodzi do ogrodu. Jednocześnie rośliny te dobrane zostały w taki sposób aby nie zasłaniać widoku. Dobrane rośliny w większości są gatunkami zimozielonymi i atrakcyjnymi głównie w okresie letnim, kiedy to dom z ogrodem będzie najczęściej używany przez Inwestorów. Dom otacza opaska z kruszywa oraz ścieżka wykonana z płyt betonowych. Aby tworzyć jak najmniej widoczne bariery pomiędzy trawnikiem a roślinnością, jako obrzeże zastosowano szyny ekoboardu. Tworzą one cieniutką linię dzieląca rabaty roślinne i trawnik, niewidoczną dla oczu, pozwalająca utrzymać jednak trawnik w ryzach. Nowoczesny charakter ogrodu jak i zastosowane w nim materiały i formy roślin nawiązują do modernistycznej bryły budynku, a jednocześnie tworzą przytulny, naturalistyczny klimat – zwłaszcza w części bezpośrednio towarzyszącej rzece.

Część frontową w znacznej mierze wypełnia nawierzchnia utwardzona pełniąca funkcję miejsc postojowych dla większej ilości samochodów.  Roślinność stanowi jedynie tutaj akcent przełamujący szarość płyt. Od części ogrodowej front oddzielony został niskim murkiem przed którym nasadzono w szpalerze graby. z drugiej strony niższą warstwę osłony stanowi pas traw różnej wysokości. Taki układ wprowadzi osłonięcie terenu rekreacyjnego działki od drogi dojazdowej, na czym zależało właścicielom obiektu.

Zarówno z zachodniej jak i z wschodniej strony Inwestorom zależało na osłonięciu od sąsiadujących działek. w tym celu zastosowano wysoki żywopłot iglasty urozmaicony niższymi krzewami i bylinami. Żywopłot poprowadzony został do takiej wysokości ściany ogrodzenia aby nie zasłaniać tak istotnego dla użytkowników widoku na rzekę.

Przy dużym tarasie wypoczynkowym zaproponowano nowoczesną, jasną donicę wypełnioną ozdobnymi bylinami kwitnącymi na fioletowo, trawami oraz kulami z bukszpanu. Takie elementy nowoczesnej architektury ogrodowej jak donice uzupełnione miękką roślinnością tworzą ciekawą kompozycję lubianą przez projektantów ogrodu jak i Inwestorów. Dobór gatunków stosunkowo niskich pozwoli na odsłonięcie okien i części tarasu promieniom słońca. Po drugiej stronie tarasu, Właścicielom bardzo zależało na stworzeniu swoistej ściany z roślin wprowadzającej poczucie prywatności i osłonięcie od sąsiadującego budynku. W tym celu zastosowano donice wypełnioną wysokimi, dorastającymi do 2-3 metrów, zimozielonych traw bambusowych.

Jedną z wytycznych było także stworzenie miejsca na niewielki element architektury ogrodowej – domek narzędziowy służący przechowywaniu sprzętów oraz zabawie dzieci. Przy nim usytuowano ławkę w miejscu słonecznym, a od tarasu domek osłania grupa składająca się z brzozy podsadzonej niskimi trawami ozdobnymi uzupełniona o dekoracyjne elementy małej architektury w postaci ozdobnych sześcianów. Za domkiem, w grupie ozdobnych krzewów, ukryty został zamykany kompostownik.

Wzdłuż ozdobnej rabaty roślinnej prowadzonej przy wschodniej ścianie ogrodzenia prowadzi ścieżka z płyt betonowych osadzonych w grysie, którą dochodzimy do rekreacyjnej strefy nadwodnej.

W tej części znajduje się niewielki basen na nawierzchni korkowej oraz hamak na drewnianych słupach. Bezpośrednio nad rzeką zlokalizowano kładkę służącą do cumowanie łódki oraz taras wypoczynkowy otoczony grupą roślin trawiastych i kwitnących bylin wprowadzając naturalistyczny klimat tej części ogrodu, który przełamują nieco rozmieszone wśród traw ozdobne sześciany ze stali CORTEN. Przestrzeń nad rzeką oddziela od ogrodu schowany w roślinach płot zapewniający bezpieczeństwo. Istniejące drzewa liściaste wprowadzą cenny latem cień.

Zarówno w części frontowej jak i rekreacyjnej ogrodu zaproponowano oświetlenie pełniące funkcje ozdobną – podkreślając najbardziej atrakcyjne miejsca,  czy oświetlając od spodu korony drzew i kwiatostany traw, jak i użytkową podświetlając dojście do domu czy ścieżkę prowadzącą nad rzekę, stanowiącą nieodłączny i niezwykle istotny element wodny w ogrodzie.