MAŁY NOWOCZESNY OGRÓD 

lokalizacja: Poznań    data: 2016 rok      wielkość:450 mkw      status:projekt zrealizowany

(ZOBACZ REALIZACJĘ)

ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny

PLAN

projekt nowoczesnego ogrodu w Poznaniu

OPIS KONCEPCJI

Front ogrodu jako cześć reprezentacyjna jest ujęta w regularne ramy. Geometryczne podziały podkreślają prostotę i elegancję, nie przytłaczając architektury budynku, a będąc jej ozdobą. Do wejścia do domu prowadzi nas ścieżka z kostki betonowej Linea prod. Libet. Z tego samego materiału wykonany jest zjazd do garażu. Jasnoszara kolorystyka nawiązuje do elewacji budynku. Nawierzchnia jest dodatkowo podkreślona w nocy poprzez umieszczenie w niej lamp kierunkowych. Z lewej strony ścieżki, prowadzącej nas do domu mamy trawnik dywanowy. Przed trawnikiem, wzdłuż ogrodzenia znajduję się pas dekoracyjnych traw, z szpalerowo nasadzonymi sosnami kolumnowymi. Tworzą one ażurową przegrodę zasłaniającą widok na ulicę, oraz częściowo śmietnik. Nasadzenia z traw i sosen, od trawnika oddziela ścieżka prowadząca nas do śmietnika. Wykonana jest ona z płyt betonowych Maxima prod. Libet. osadzonych w kruszywie ( grys wapienny). Z drugiej strony śmietnika wzdłuż granicy zaproponowano żywopłot z cisa, który ciągnie się dalej wzdłuż pozostałych ścian ogrodzenia. Przed nim na całej szerokości pomiędzy ogrodzeniem frontowym a domem znajduje się pas traw ozdobnych dorastających do 1,8 m wysokości. Przed trawami rosnąć będzie zimozielona kosodrzewina. W trawach znajduję się brzoza.

Z drugiej strony zjazdu wjazdu do garażu zaprojektowano rabatę roślinną z krzewami iglastymi i liściastymi, oraz bylinami. Jest tam między innymi lawenda oraz szałwia. W tym miejscu znajduję się również ścieżka prowadząca nas do tylnej części ogrodu. Linie rabaty poprowadzone są równolegle do wschodniej ściany budynku.

Wzdłuż wschodniej ściany ogrodzenia poprowadzono żywopłot z cisa. Na przeciwległej stronie, w opasce okalającej budynkiem znajdować się będzie niski żywopłot z trzmieliny. W pobliży szczytu domu znajduję się kolejne przejście – ścieżka zbudowana z tego samego materiału jak ścieżka na froncie. Również tutaj znajduję się drzewo liściaste otoczone wysokimi trawami.

Część rekreacyjna projektowanego ogrodu zaczyna się już nam od szczytu domu, zaraz za ścieżka z płyt betonowych, obok której znajduję się duża rabata roślinna. Jej tło stanowi cisowy żywopłot, urozmaicony na jednym z odcinków wysokimi, kolumnowymi świerkami. Przed żywopłotem znajduje się grupa zimozielonych różaneczników, hortensja, hosty i inne, niewysokie byliny.  Po drugiej stronie ogrodu, wzdłuż zachodniego ogrodzenia przed żywopłotem z cisa znajdują się niewysokie krzewinki, ozdobne trawy oraz lawenda. Główną cześć ogrodu, najbardziej dekoracyjną stanowi duża rabata uatrakcyjniona murkami z bloczków betonowych i otynkowanymi tynkiem dekoracyjnym imitującym beton architektoniczny. Zastosowanie murków dekoracyjnych to fajny sposób na wprowadzenie nowoczesnej małej architektury ogrodowej do niewielkiego ogrodu. W jednym z murków znajdować się będzie nowoczesny element wodny w postaci wylewki ze stali nierdzewnej, z której wylewać się będzie woda do podziemnego zbiornika, będącego częścią zamkniętego obiegu wody. Element ten, zaproponowany przez architektów krajobrazu, bardzo przypadł do gustu inwestorom.  Za murkami posadzone będą szpalery z formowanego graba. A pod nimi byliny kwitnące na biało i fioletowo. Przed murkami znajdować się będzie grupa zimozielonej kosodrzewiny, grupa ozdobnej trawy oraz dekoracyjne, niewielkie drzewko – klon palmowy.  Do rabaty prowadzić nas będzie ścieżka z płyt betonowych Maxima Grande prod. Libet. Płyty te będą osadzone w kruszywie wapiennym. Z lewej strony ścieżki znajduję się niewielki plac wypoczynkowy.

Pod jednym z tarasów znajdować się będą nasadzenia z cieniolubnych roślin. Większą powierzchnię zajmować będzie zadarniająca roślina okrywowa, uzupełnione kompozycją kul bukszpanowych o zróżnicowanej wielkości. Pod drugim tarasem położona zostanie kostka betonowa i stanowić on będzie osłonięte od deszczu miejsce gospodarcze,np do składowania drewna.