MAŁY OGRÓD – DUŻE MOŻLIWOŚCI 

lokalizacja: Poznań    data: 2018 rok      wielkość: 140 mkw      status: projekt zakończony – w trakcie realizacji
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio
mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio mały nowoczesny ogród w Poznań, projekt ogrodu Poznań, Rockandflower studio

KONCEPCJA OGRODU

Mały nowoczesny ogród

PROJEKT OGRODU – OPIS KONCEPCJI PROJEKTOWEJ

Projektowane zagospodarowanie terenu jest przestrzenią nowoczesną – harmonizującą z bryłą budynku mieszkalnego jak i stylem preferowanym przez Inwestorów. Ogród ten jest doskonałym przykładem tego jak w prosty sposób z małej przestrzeni stworzyć wnętrze, w którym znajdą się zarówno strefy wypoczynkowe, rekreacyjne, ozdobne oraz miejsce służące zabawom dzieci zaprojektowane w taki sposób aby nie zakłócać nowoczesnego charakteru całego ogrodu.

Front ogrodu jest strefą otwartą. Wypełnia go podjazd z kostki betonowej oraz ścieżka z dużych płyt betonowych w grafitowym kolorze osadzonych w jasnym grysie. Ścieżkę do domu od podjazdu do garażu dzieli rabata roślinna wypełniona kulami bukszpanowymi, bylinami oraz ozdobnym wielopiennym krzewem. Część właściwa ogrodu przysłonięta została nietypowym ogrodzeniem wykonanym z aluminiowych paneli różnej szerokości z delikatnymi wolnymi przestrzeniami pomiędzy każdym z nich. Kolorystyka elementów płotu została dobrana w taki sposób, aby idealnie współgrała z elementami elewacji. Przed płotem zaproponowano pas ozdobnej trawy – piórkówki.

Przedłużeniem frontowej części działki – strefy znajdującej się za płotem aluminiowym, znajduje się jedyna przestrzeń ogrodowa, w której znalazł się trawnik. Trawnik otaczają ozdobne rośliny takie jak piórkówki, kwitnące byliny czy kwitnące na biało hortensje i laurowiśnie. Na tą część ogrodu wyjdziemy przez drzwi prowadzące z jadalni. Do części wypoczynkowej ogrodu prowadzi ścieżka z płyt betonowych osadzonych w trawniku.  Te dwie przestrzeni ogrodowe dzieli grupa bukszpanów i wielopiennego krzewu.

Część właściwa ogrodu łączy w sobie różnego rodzaju nawierzchnie – wyznaczając strefy rekreacyjne. Znajdują się tutaj przestrzenie wypełnione drewnem, betonem w postaci stopnia oraz w postaci dużych płyt, a także grysowy plac, na którym stoją nowoczesne meble.

Ogród ten jest przykładem jak na niewielkiej powierzchni stworzyć różnego rodzaju strefy wypoczynku i subtelnie oddzielone miejsce zabaw dla dzieci.

Taras przylegający do domu zbudowany został na planie litery L. Na nim umieszczono duży      stół    jadalniany z krzesłami oraz podwieszany fotel. Do elewacji przymocowany będzie wysięgnik na telewizor. Miejsce ze stołem jadalnianym przysłania od sąsiedniej działki ścianka wykonana z czerwonej cegły, z wnękami na drewno kominkowe. Po środku ścianki stworzono miejsce na grill.

Kolejną strefę wypoczynku, którą jest „małe domowe Spa” , oddziela podłużna donica wykonana z surowego betonu i  wypełniona roślinnością zimozieloną. Donica zakończona jest niewielkim zbiornikiem wodnym przylegającym do wystającej ze ściany donicy wylewki wodnej. Stworzy to nie tylko przyjemny klimat przez odgłos szumu wody ale jest niezwykle efektownym elementem wizualnym doskonale wpisującym się w nowoczesny styl całej przestrzeni ogrodowej. Strefę SPA tworzy drewniany taras zadaszony ażurową konstrukcją, w którym umieszczono jacuzzi. Przy drewnianej ściance zaproponowano także drewnianą ławkę – tworząc spójną całość. Uroku w tym miejscu dodają elementy dekoracyjne jak poduszki czy lampiony.

W środkowej części ogrodu – w delikatnym obniżeniu znajduje się żwirowy placyk, na którym umieszczono wygodne kanapy i stolik. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek w otoczeniu zieleni i w pobliżu klimatycznego elementu wodnego. Przy placu znajduje się ciekawa rabata roślinna wypełniona kulami bukszpanowymi różnej wielkości oraz ozdobnymi bylinami. Nad taką kompozycją roślin góruje wielopienny krzew o ciekawej formie. Wzdłuż zachodniej granicy działki znajduje się wysoki murowany płot przed którym posadzono rzędowo formowane w prostopadłościany graby podsadzone kwitnącymi bylinami i ozdobnymi trawami.

Wzdłuż rabaty z kulami bukszpanowymi prowadzi ścieżka z dużych, jasnych płyt betonowych. Ścieżka ta prowadzi do miejsca zabaw dla dzieci wydzielonego delikatnie drewnianą ażurową ścianką. Weście do strefy dziecięcej prowadzi pod drewnianą belką do której przymocowano huśtawkę. Dalej znajduje się duża piaskownica, do której przylega wyniesiony nieco taras. Taras ten stanowi siedzisko przy piaskownicy a także podest, z którego dzieci mogą bawić się przy zamocowanych do płotu tablicach kredowych w ciekawej formie przedstawiającej domek. Tarasem – obok kolorowej barierki, przechodzimy do domku służącego zabawie. Domek ma niezwykle ciekawą, nowoczesną formę, która idealnie wpisuje się w kompozycję ogrodu. Wnętrze domku pomalowano natomiast na jasne – kolorowe barwy lubiane przez dzieci. Przy strefie zabaw dzieci znalazły się także krzewy owocowe.