OGRÓD LEŚNY – CZYLI JAK STWORZYĆ NATURALNY, HAMONIJNY KRAJOBRAZ

Ogród leśny to styl, który w ostatnich latach zyskuje ogromną popularność ze względu na panowanie trendu naturalności w założeniach ogrodowych. Coraz częściej odchodzi się od surowych, zimnych form na rzecz płynnych, naturalnych klimatów zachęcających do spędzania czasu na łonie natury – nawet mieszkając w większych aglomeracjach miejskich. Zaletą ogrodów leśnych jest niewątpliwie ich naturalność, prostota i harmonia z otaczającym krajobrazem.

 Ogrody leśne można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to nasadzenia, które urządza się w taki sposób, aby wprowadziły klimat lasu na działkę lub ogród przydomowy zlokalizowany w mieście lub przy większych osiedlach mieszkalnych. Druga natomiast to ogrody urządzane de facto w lesie – na skraju lasu – gdzie zieleń naturalna poniekąd przenika przez ogrodzenia naszej działki. Niezależnie od typu, ogród leśny powinien nawiązywać do otoczenia poprzez stosowanie gatunków popularnych dla danego regionu.

leśny ogród Poznań

A więc jak założyć taką naturalną strefę wokół swojego domu ? – przedstawimy kilka podstawowych zasad.

Wielkość działki

Ogród leśny najlepiej zakładać na stosunkowo dużej działce. Mały przydomowy ogródek z posadzonymi kilkoma drzewami nigdy nie odda w pełni klimatu łona natury.

Dobór materiałów

Ogród leśny jak sama nazwa wskazuje wzorowany jest na naturalnym krajobrazie leśnym. Wszelkie elementy powinny zatem nawiązywać właśnie do naturalnego krajobrazu. Należy więc unikać wszelkich materiałów sztucznych i prefabrykatów.  Najlepszym materiałem na taras czy elementy małej architektury będzie zatem drewno – świerk, sosna, modrzew i kamień naturalny.

Zacienienie

Ogród leśny to miejsce dosyć zacienione przez korony wysokich drzew czy sąsiadujący z działką las, niemniej warto pozostawić w nim dobrze oświetlone fragmenty na część rekreacyjną jak trawnik czy taras.

Placyk grillowy

Murowane okazałe grille nie będą dobrze komponować się z naturalnym klimatem – idąc w myśl idei nie stosowania surowych materiałów. Za to pięknie na tle leśnego krajobrazu prezentować się będzie palenisko np. otoczone pieńkami drewna służącymi jako siedziska.

Dobór roślinności

W ogrodzie leśnym zaleca się wybierać gatunki, które często spotyka się w regionalnych lasach. Z drzew warto wymienić więc sosny i świerki – stanowiące ozdobę cały rok, a także inne drzewa liściaste jak dęby, buki, brzozy i wiele innych. Krzewy iglaste zasługujące na uwagę to z pewnością różne odmiany jałowców czy cisy.  Taka baza gatunków świetnie prezentować się będzie z wrzosowiskami czy paprociami – tak popularnymi w lasach, a także z dużymi grupami traw ozdobnych różnej wysokości – ich lekki pokrój przypomni nieco leśną polanę – zwłaszcza jeśli wkomponujemy w nie kwitnące byliny. Do obsiania trawnika natomiast warto wybrać mieszanki nasion traw do miejsc zacienionych – z uwagi na dużą rolę wysokich drzew zacieniających ogród. W ogrodzie o dużej powierzchni można zdecydować się także na stworzenie łąki kwietnej będącej nie tylko ładną ozdobą ale i przestrzenią mało wymagającą odnośnie pielęgnacji.

projektowanie leśnego ogrodu

Zaplanowany ogród zgodnie z powyższymi zasadami na pewno odda naturalizm leśnego stylu i pozwoli odetchnąć jego właścicielom od codziennego, miejskiego zgiełku.