Jak architekt krajobrazu radzi sobie ze skarpami w ogrodzie?

Wielu z nas budując lub kupując dom posadowiony na skarpie obawia się, że ciężko będzie stworzyć z tej przestrzeni ciekawą i funkcjonalną strefę wokół domu. Nic bardziej mylnego ! Skarpy w ogrodzie warto traktować jak elementy małej architektury, nie jak przeszkodę – a dla architektów krajobrazu jest to ciekawe wyznawanie projektowe, którego chętnie się podejmują rozwijając tym samym swoje zawodowe ambicje.

architekt krajobrazu Poznań
OD CZEGO NALEŻY ZACZĄĆ ?

Projektowanie ogrodu na skarpie warto rozpocząć od dokładnych pomiarów różnicy poziomów terenu. Od nich będzie bowiem zależała liczba skosów, czy wysokość i ilość zastosowanych murków oporowych i schodów. Znając stopień nachylenia zaplanujemy, w których miejscach stworzymy płaskie powierzchnie, gdzie będziemy mogli np. założyć trawniki, czy płaskie tarasy, a w których zostawimy strome stoki lub wprowadzimy mury oporowe z materiałów dostosowanych do preferowanego stylu.

OBSADZANIE BOKÓW SKARPY

Najczęściej spotykanym sposobem zagospodarowania skarp jest obsadzanie ich różnymi odmianami płożących roślin iglastych i liściastych.  Na nasłonecznionych skarpach świetnie sprawdzają się wrzosowiska w postaci dużych barwnych plam przełamanych niskimi gatunki iglastymi.

Innym pomysłem są charakterystyczne dla krajobrazu górskiego – skalniaki. W takim przypadku nie należy układać kamieni kamieni równomiernie, ale tak, by przypominały naturalne formacje skalne. Między kamieniami sadzimy różnokolorowe byliny preferujące suche stanowiska – dobór takich gatunków jest cały szereg – od zielonych rozchodników po kwitnące odmiany bodziszka czy smagliczki.

Na skarpach należy unikać zakładania trawników, ze względu na trudności z koszeniem. Nie warto również stosować roślin wymagających częstej i skomplikowanej pielęgnacji – w pochyłym terenie jest to bardzo uciążliwe.

skalniak szczelinowy w ogrodzie, ogród w stylu skandynawskim

MURKI OPOROWE – ALTERNATYWA DLA STRONYCH SKARP

Często unika się stosowania murków, gdyż z niewiadomych przyczyn istnieje przesąd, że naturalny ogród stanie się zbytnio uporządkowany i sztuczny.. Tymczasem, nic tak nie dodaje ogrodowi uroku, jak odpowiednio dobrane elementy małej architektury. Murki w końcu nie muszą być jak nazwa wskazuje – murowane. W ogrodach leśnych i naturalistycznych równie dobrze sprawdzą się polne kamienie równych wielkości czy różnego rodzaju łupki – materiałów na rynku jest mnóstwo. Na rynku oferowane są także dziesiątki gotowych rozwiązań – kamienne bloczki, palisady, imitacje klinkieru itp. W ogrodach nowoczesnych świetnie wyglądają murki wykonane z surowego betonu – zwłaszcza gdy jego surowość przełamana jest miękką roślinnością trawiastą.

ogrod w stylu skandynawskim gdynia sopot trójmiasto gdańsk betonowa ściana nowoczesny ogród (3)

Projekty ogrodów Poznań, projektowanie ogrodów Poznań, ogrody Poznań, architekt krajobrazu Poznań

SKORO MURKI – TO I SCHODY

W ogrodzie na skarpie nie obejdzie się również bez schodów. Należy pamiętać, że schody powinny mieć delikatny spadek umożliwiający spływanie wody. Zazwyczaj schody budowane są z tego samego materiału co murki oporowe – tworząc tym samym spójną całość i wpisując się w charakter naszego ogrodu.

Murki, schody, skosy w ogrodzie – nie bójmy się ich bo mogą sprawić, że ogród który wydawał nam się wcześniej niemożliwy do fajnego zaaranżowania – staje się przestrzenią przechodzącą nasze oczekiwania – zwłaszcza podkreślając te murowane elementy odpowiednio dobranym oświetleniem.

ogród na skarpie, ogród nowoczesny, murki betonowe w ogrodzie

projekt ogrodu poznań, projekt ogrodu nad jeziorem, zagospodarowanie terenu zieleni Poznań