KILKA PYTAŃ DO ARCHITEKTA KRAJOBRAZU

Na czym właściwie polega wasza praca – architektów krajobrazu?

Prowadzimy firmę zajmującą się projektowanie i zakładaniem zarówno ogrodów jak i terenów zieleni miejskiej, a także wszystkimi kwestiami związanymi z tą tematyką.

Jaka jest obecnie rola architekta krajobrazu Państwa zdaniem ?

Zdecydowanie to bardzo ważna rola, ponieważ zadaniem architekta krajobrazu jest projektować, organizować i tworzyć przestrzeń, w której wszyscy żyjemy i która otacza nas na co dzień w taki sposób, aby była estetyczna, użytkowa a przede wszystkim funkcjonalna.

Wiele osób nie utożsamia projektantów zieleni z inżynierami a bardziej z artystami czy humanistami. A jak jest waszym zdaniem?

Architekt krajobrazu powinien łączyć cechy każdego z nich… W swojej pracy cenimy sobie precyzję i troskę o każdy szczegół, co widać w naszych projektach. Czasem wariujemy na punkcie wykańczania pewnych detali rozwiązań konstrukcyjnych co na pewno czyni z nas inżynierów. Nie mniej jednak siedzi w nas dusza humanisty/artysty bo jednak nasza praca wymaga szerokiej wyobraźni – często lekko szalonej.

Weźmy teraz pod lupę temat  projektów ogrodów przydomowych i kilka pytań związanych właśnie z założeniami zieleni dla prywatnych inwestorów:

Po pierwsze jak wygląda cały proces zakładania ogrodu?

Założenie ogrodu obejmuje cały proces czynności, a więc rozpoczyna się już od wizyty projektanta w terenie oraz rozmowy z inwestorem poprzez propozycję konkretnych rozwiązań przedstawionych w formie projektu koncepcyjnego. Dalsze prace obejmują stworzenie technicznej dokumentacji na podstawie, której można wprowadzić projekt w życie – realizując go krok po kroku.

Ile trwa założenie ogrodu od podstaw?

Po pierwsze: PROJEKT OGRODU

Pierwszym krokiem jest wykonanie przez nas projektu koncepcyjnego, który ulega następnie modyfikacji zgodnie z życzeniem klienta. Po zaakceptowaniu koncepcji w ciągu 2-3 tygodni powstaje projekt finalny – szczegółowa dokumentacja techniczna.

Projekt ogrodu Poznań Rock&Flower studio

Po drugie: REALIZACJA OGRODU

Czas, jaki powinniśmy przeznaczyć na realizację projektu zależny jest od wielkości działki i stopnia skomplikowania samego projektu. Zwykle waha się w przedziale od kilku dni przy bardzo małych działkach nawet do kilku miesięcy przy dużych i skomplikowanych powierzchniach.

nowoczesny ogrod poznań, projekt ogrodu Poznań, minimalistyczny ogród, beton w ogrodzie, ogrody rockandflower studio projektowanie ogrodów poznań, architektura krajobrazu poznań

Czy powstało coś takiego jak zestaw roślin „obowiązkowy” dla każdego ogrodu?

Współcześnie dostępnych mamy całe mnóstwo gatunków i odmian roślin, dzięki czemu możliwa staje się realizacja nawet bardzo oryginalnych projektów.

Raczej nie ma natomiast „obowiązkowego zestawu roślin”, który musi pojawić się w ogrodzie – wszystko tutaj zależy od indywidualnych preferencji klienta, warunków siedliskowych i stylu jaki został zaproponowany – zgodnego ze style domu i wnętrza.

Możemy jednak zauważyć, że pewne rośliny powtarzają się w ogrodach szczególnie często.

Duże znacznie mają rośliny zimozielone (ozdobne przez cały rok) jak cisy, jałowce czy bukszpany. Często projektujemy też trawy ozdobne – miskanty, kostrzewy, piórkówki, nadające lekkości założeniu i pasujące zarówno do nowoczesnych jak i naturalistycznych założeń krajobrazowych.

Wszystkie rośliny wykorzystywane we współczesnych ogrodach łączy wspólna cecha – maksimum estetyki przy minimum pielęgnacji. Oczywiście nie ma roślin, które w ogóle nie wymagają pielęgnacji, ale przy odpowiednim doborze gatunków możemy ją w znacznym stopniu ograniczyć.

Jaki projekt jest dla Was łatwiejszy – przeróbki w istniejącym już ogrodzie czy tworzenie tej przestrzeni od podstaw – kiedy budynek mieszkalny jest w fazie budowy ?

Generalna zasada brzmi: czym wcześniej tym lepiej. O projekcie ogrodu najlepiej jest pomyśleć, już na wczesnym etapie budowy domu, a nawet dopiero jego projektowania.

Wielu naszych klientów decyduje się na rearanżację istniejącego ogrodu, co jest dużo bardziej skomplikowane dla projektanta niż zaprojektowanie ogrodu od podstaw. Niezbędna jest wówczas inwentaryzacja stanu istniejącego oraz dokładna i dość czasochłonna analiza stanu zdrowotnego istniejących gatunków.

W jakim stylu projektujecie ogrody ?

Styl ogrodu w jakim wykonywany jest projekt nie jest z góry przez nas narzucany, a często jest związany z architekturą budynku czy stylem w jakim zaprojektowano wnętrze – zgodnym z preferencją inwestorów. Projektowane przez nas ogrody obejmują zarówno styl nowoczesny, naturalistyczny, klasyczny czy leśny. Nie ograniczamy się do jednego z nich.

Czy można powiedzieć, że macie swój własny styl ogrodu według którego powstają nowe założenia?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ograniczamy się do jednego stylu, a każdy z naszych projektów cechuje indywidualizm. Zdecydowanie jednak najlepiej czujemy się w projektach nowoczesnych.

Czy klienci są w stanie na podstawie przedstawionego rzutu projektu odczytać waszą wizję?

Aby umożliwić klientowi przekonanie się, jak jego ogród będzie prezentować się za kilka lat, do każdego projektu wykonujemy także komputerowe wizualizacje czy wirtualne spacery – to one pozwalają w łatwy sposób pokazać projektowaną przestrzeń w sposób rzeczywisty – łatwy do odczytania osobom nawet z niewielką wyobraźnią przestrzenną.

O jakie elementy  klienci proszą najczęściej ?

Zazwyczaj najczęstszą prośbą jest to, aby zaproponowane rośliny były łatwe w utrzymaniu i nie wymagały dużego nakładu pracy. W dzisiejszych czasach wygoda i brak czasu na domowe obowiązki jest często zauważanym aspektem w większości domów.

A jaka była najbardziej oryginalna rzecz o jaką poprosili klienci ?

Ciężko mi sobie na tą chwilę przypomnieć co najdziwniejszego projektowaliśmy ale pamiętam, że przy jednym nowoczesnym założeniu miejskim klient wpadł na pomysł posiania zboża w najbardziej reprezentacyjnej części terenu

Czy jest styl ogrodu, w którym wykonujecie ogrodu najczęściej ?

W chwili obecnej dominuje nowoczesna stylistyka ogrodów ale wiąże się to z tym, że naszymi klientami są głównie klienci, którzy są świeżo po zakupie domu, a on często budowany jest właśnie w stylu nowoczesnym, który poniekąd narzucił styl otoczenia ale też jest zgodny z upodobaniem inwestorów.

W jakim okresie najczęściej urywają się Wasze telefony z zapytaniami na temat projektu ?

Najczęściej klienci dzwonią wiosną, a właściwie od wiosny do jesieni, kiedy pogoda za oknem zachęca do spędzaniu czasu na powietrzu, klienci często uznają, że warto byłoby zadbać też i o przestrzeń zewnętrzną domu, w której w okresie letnim znacznie chętniej spędzają wolny czas.

Wiele firm reklamuje się, że przy realizacji – projekt jest gratis, co myślicie o takim pomyśle?

Tak jak widać, w naszej ofercie nie znajduje się takie hasło, a to tylko dlatego, że jest to czyste oszukiwanie klientów – faktycznie koszt projektu doliczony jest później do ceny realizacji. My dzielimy etap projektu i realizacji, aby właśnie nie zmuszać naszych klientów na wykonawstwo naszej firmy. Oczywiście chętnie wykonujemy własne projekty, ale w takim wypadku czarno na białym przedstawiamy wycenę projektu i realizacji z wyszczególnieniem poszczególnych etapów prac.