PROJEKTOWANIE OGRODU / PROJEKTOWANIE TERENÓW ZIELENI

Projektowanie ogrodów przydomowych było w ostatnich latach najpopularniejszym zajęciem architektów krajobrazu z różnych zakątków Polski. Coraz więcej ludzi zamieszkało w domach jednorodzinnych lub kilkurodzinnych budynkach, w związku z czym niezbędne stało się efektowne zaprojektowanie nie tylko wnętrza domów ale i ich otoczenia. Projektowanie ogrodu przy domu jednorodzinnym wymaga stałej współpracy z architektem wnętrz, tak by obie te przestrzenie współgrały ze sobą tworząc spójną harmonijną całość.

Projekty ogrodów z uwzględnieniem preferowanego stylu…:

Projekt ogrodu nowoczesnego

Jeden z bardziej popularnych kierunków w ostatnich latach. Wiąże się to z nowoczesnym budownictwem jakie obecnie powstaje. Domy w stylu willowym czy wiejskim są coraz rzadziej spotykane w nowej architekturze dlatego też i nowoczesny styl ogrodu stał się coraz częściej obserwowany na nowo powstałych osiedlach mieszkaniowych. Styl taki cechuje między innymi prostota, minimalizm, proste podziały przestrzeni i roślinność o geometrycznych formach w połączeniu z trawami ozdobnymi ciekawie ze sobą współgrając.

Projekt nowoczesnego ogrodu Poznań

Projekt ogrodów naturalistycznych

W chwili obecnej rzadziej już spotykany styl, choć nie mniej efektowny. Projektowanie i realizacja ogrodów w tym stylu w chwili obecnej staje się dla architektów i wykonawców ciekawą odskocznią od wcześniej opisanego typu, jak i ciekawym wyzwaniem. Przy tego typu przestrzeniach warto wykorzystać wiele gatunków roślin połączonych ze sobą w ciekawych kolorystycznie kompozycjach. Ogrody naturalistyczne mogą pojawić się także przy nowocześniejszych domach, ale w takich przypadkach często krajobrazowe otoczenie działki wyznacza kierunek projektowanej przestrzeni.

Projekt ogrodu naturalistycznego Poznań Rock&Flower studio

Innym ciekawym tematem projektowym, wymagającym szerokiej wiedzy projektanta z zakresu optymalnych rozwiązań technicznych i doboru roślin jest…

…projektowanie ogrodów na skarpie

Często spotykane też przy domach bardzo nowoczesnych – w takim wypadku bardzo fajną formą niwelacji terenu są murki oporowe wykonane z nowoczesnego materiału np. betonu architektonicznego. W ogrodach naturalistycznych takie murki wykonane mogą być z naturalnego kamienia np. łupka. Gdy skarpa nie jest wysoka – można zaproponować gatunki roślin porastające jej zbocza, które swoim systemem korzeniowym stabilizują grunt zabezpieczając ziemię przed osuwaniem się. Dobrze gdyby były to gatunki nie wymagające dużego nakładu pracy, gdyż pielęgnacja takich terenów jest znacznie utrudniona.

projekt nowoczesnego ogrodu Poznań Rock&Flower studio

To co w ostatnim czasie stało się popularniejsze, a dla architektów krajobrazu szczególnie atrakcyjne bo związane z wyższą rangą zadania to projektowanie terenów publicznych. Tego typu projekty wymagają dużych umiejętności i wiążą się z większą odpowiedzialnością bo przecież zieleń w mieście służy wszystkim mieszkańcom. Bardzo istotna przy projektowaniu zieleni miejskiej jest ich reprezentacyjność jak i funkcjonalność gdyż często jest częścią ciągów komunikacyjnych.

Projekt przestrzeni publicznej Rock & Flower studio Poznań Projekt ogrodu

Zieleń bowiem często staje się wizytówką danego miejsca i wpływa na kształtowanie obrazu całego miasta. Tereny zieleni w centrach miast stanowią integralny element całej kompozycji urbanistycznej ośrodka miejskiego. Architektura i dobrze zaprojektowana wokół niej zieleń tworzą jedną, harmonijną całość.

Projekt ogrodu Poznań Rock&Flower studio