PROJEKTOWANIE OGRODÓW  – CZY WARTO ZATRUDNIĆ ARCHITEKTA KRAJOBRAZU?

Projektowanie ogrodów to praca dla artysty-wizjonera, będącego zarazem  inżynierem posiadającym wiedzę dotyczącą materiałów czy ogrodowych konstrukcji oraz nieograniczoną wyobraźnię przestrzenną i bazę pomysłów, które łącznie sprawiają, że dzieło jakie tworzy architekt krajobrazu jest nie tylko przestrzenią funkcjonalną ale i olśniewa estetyką, spójnością i oryginalnością. Warto projektowanie ogrodów zlecić profesjonaliście, który nie tylko stworzy przestrzeń, która spełni  wasze oczekiwania ale i dobierze roślinność do warunków panujących w danym miejscu.

projekt ogrodu Poznań, projektowanie ogrodów, projekt ogrodu, architekt krajobrazu Poznań, ogrody Poznań

PROJEKTOWANIE OGRODÓW „NA WŁASNĄ RĘKĘ” – CZĘSTE BŁĘDY

Ludzie z różnych względu decydują się na samodzielne projektowanie ogrodów popełniając tym samym liczne błędy, gdy okazuje się, że bez odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji nie jest to taka łatwa sprawa. Nie posiadając specjalistycznej wiedzy nie wiemy jakie wymagania glebowe i słoneczne ma roślina jaką planujemy wprowadzić, mając do dyspozycji jedynie oględne opisy wymagań siedliskowych roślin znalezionych w Internecie. W następstwie dziwimy się, że wyglądająca pięknie na zdjęciu roślina w naszym ogrodzie nie wygląda już tak imponująco. Nie mamy też często świadomości ile wybrane gatunki roślin wymagają prac pielęgnacyjnych i później okazuje się, że zamiast napawać się pięknym widokiem z tarasu i okien domu, każdą wolną chwilę spędzamy na cięciach pielęgnacyjnych, wyrywaniu chwastów czy niewygodnym koszeniu trawnika pomiędzy zbyt gęsto nasadzonymi grupami roślin. Brak wiedzy inżynierskiej również nie jest

Jakby tego było mało, to znajomość sztuki ogrodniczej w pracy projektanta zieleni to nie wszystko! Kluczową przyczyną błędów jest też brak zmysłu artystycznego czy wyobraźni przestrzennej. To właśnie te cechy są kluczowe by zaprojektowany układ przestrzenny zachwycał. Połączenie artystycznej wizji i specjalistycznej wiedzy popartej doświadczeniem zawodowym tworzy najpiękniejsze przestrzenie – a o tym wiedzą doskonale Ci, który swoje ogrody oddali w ręce profesjonalistów

projektowanie ogrodów, projektowanie ogrodów Poznań, projekt ogrodu Poznań, architekt krajobrazu Poznań

PROJEKTOWANIE OGRODÓW – ODZWIERCIEDLENIE OCZEKIWAŃ INWESTORÓW

Proces projektowania ogrodów do złudzenia przypomina projekt wnętrz czy budynku mieszkalnego – zlecając architektowi projekt czy dekoracje domu oczekujemy, że jego wizja w pełni odzwierciedli nasze oczekiwania. Tak samo jest w przypadku ogrodów, bo przecież ogród to przedłużenie przestrzeni mieszkalnej – stając się letnim salonem, który dobrze zaprojektowany sprawi, że będziemy chętnie spędzać w nim czas z rodziną i przyjaciółmi. Analogii między projektowaniem wnętrz, a ogrodem jest znacznie więcej. Tak jak przy aranżacji małych pomieszczeń, poprzez stosowanie odpowiedniej ilości luster, doboru jasnej kolorystyki ścian i układu mebli optycznie powiększamy przestrzeń tak w przypadku niewielkich ogrodów profesjonalista bez większego trudu sprawi, że pomieszczą się tam wszystkie kluczowe dla inwestorów elementy. Dość ważna jest też funkcjonalność przy projektowaniu niewielkiej przestrzeni – niektóre elementy takie jak ozdobne murki mogą pełnić funkcję nowoczesnego obrzeża rabat roślinnych, dekoracji i siedziska w jednym.

Architekt Krajobrazu podsunie nam o wiele więcej ciekawych rozwiązań, które sprawią, że ogród nie tylko będzie ciekawą wizualnie przestrzenią ale i spełni funkcje praktyczne i funkcjonalne. A dla osób nie narzekających na nadmiar wolnego czasu – przestrzenią niewymagającą. Warto więc skorzystać z pomocy osoby, która nasze oczekiwania doskonale wkomponuje w przestrzeń otaczającą nasz dom.

projekt ogrodu Poznań, projektowanie ogrodów, projektowanie ogrodów Poznań, architekt krajobrazu Poznań