OGRÓD PRZY SZEREGOWCU W POZNANIU

lokalizacja: Poznań    data: 2015 rok      wielkość: 120 mkw      status:projekt zakończony
niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, ogród nowoczesny
niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, taras wypoczynkowy
niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, taras wypoczynkowy
niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, ogród nowoczesny
niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, taras wypoczynkowy
niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, ogród nowoczesny
niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, ogród nowoczesny niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, taras wypoczynkowy niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, taras wypoczynkowy niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, ogród nowoczesny niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, taras wypoczynkowy niewielki ogród przy szeregowcu, projekt ogrodu przy szeregowcu, ogród nowoczesny

PLAN

OPIS KONCEPCJI

Projektowany ogród subiektywnie podzielony został na dwa wnętrza – pierwsze z tarasem i drugie, w głębi – z wypoczynkową ławką.  Niewielki ogród przy domu jednorodzinnym charakteryzują proste linie wyznaczające rabaty roślinne, trawnik i ścieżki. Styl jako zastosowano wskazuje na ogród nowoczesny nawiązujący do prostej bryły budynku mieszkalnego. Zastosowane w projekcie rośliny to w większości gatunki zimozielone, utrzymujące atrakcyjność cały rok. Ciekawym i powtarzającym się akcentem ogrodu są grupy wysokich traw ozdobnych i  kwitnących na fioletowo bylin.

Do ogrodu można wejść przez drewniany taras, który został przebudowany i obecnie zlokalizowany jest wzdłuż dwóch ścian budynku mieszkalnego. Taras ten, poprzez umieszczenie na nim turkusowych poduszek oraz drewnianego oparcia, pełni funkcję dużego mebla wypoczynkowego. W przestrzeni tarasu wydzielono prostokątne miejsce wysypane grysem granitowym, które zajmuje klon palmowy podsadzony bukszpanowymi kulami o różnej wielkości. Szczególnie atrakcyjny będzie efekt po zmroku, gdy podświetlony zostanie klon palmowy na tarasie i drzewa w ogrodzie.  Taras otacza grysowa opaska a przed nią znajduje się dywanowy trawnik. Przestrzeń z tarasem i otaczającą zielenią wyznacza pierwsze z wnętrz ogrodu. Z dwóch stron 'wnętrze’ zamyka taras i ściany budynku, a pozostałe dwie wyznaczają rośliny i ścieżka z płyt betonowych. Wzdłuż ogrodzenia znajduje się iglasty żywopłot a przed nim grupa wysokich, cieniolubnych traw i kosodrzewiny. Do dalszej części projektowanego ogrodu przechodzimy po ścieżce z płyt betonowych osadzonych w grysie. Po obu jej stronach znajdują się dwie rabaty na planie kwadratu. Pierwsza z nich – zlokalizowana przy tarasie, wypełniona została kwitnącym na biało krzewem liściastym, kosodrzewiną i wysoką trawą. Drugą stanowi duża grupa lawendy oraz 'ścianka’ z drewnianych słupków. Nad całością dominuje podświetlony po zmroku jarząb mączny.

Drugie wnętrze ogrodu stanowi dywanowy trawnik otoczony rabatami roślinnymi. W jednym z narożników znajduje się także niewielki element małej architektury ogrodowej – domek gospodarczy. Na sąsiadującej z domkiem ścianie zlokalizowano grabowy szpaler formowany w wysoką ścianę. Graby jesienią przebarwiają się na brązowo i utrzymują liście do późnej jesienie, a czasem nie zrzucają ich aż do wiosny. Z drugiej strony osłonięcie domku stanowią wysokie trawy ozdobne, przed nimi na fioletowo kwitnie szałwia omszona. Nad tą grupą dominuje podświetlony wieczorem jarząb mączny. Na tej ścianie ogrodu znajduje się niewielki grysowy placyk z ławką pomalowaną na turkusowo – nawiązując kolorystycznie do poduszek na tarasie. Placyk z ławką otoczony jest z dwóch stron roślinnością. Po jednej stronie ławki znajduje się grupa zimozielonych krzewów, a z drugiej ozdobne trawy i świerk w kulistej odmianie.

Styl ogrodu, zaproponowane w nim rośliny i elementy ozdobne współgrają z prostotą budynku mieszkalnego. Ogród ma za zadanie pełnić funkcję wypoczynkową, będąc przedłużeniem mieszkania. Zgodnie z założeniami przedstawionymi architektom krajobrazu przez Inwestora – realizacja ogrodu i późniejsza pielęgnacja ogrodu nie powinna stanowić problemu dla właścicieli.