NOWOCZESNY OGRÓD W POZNANIU

lokalizacja: Poznań    data: 2015 rok      wielkość: 2800 mkw      status:projekt zrealizowany

(ZOBACZ REALIZACJĘ)

ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu , brzozy w ogrodzie
ogród nowoczesny, woda w ogrodzie, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu , ogród geometryczny
ogród nowoczesny, nowoczesny element wodny, ogród geometryczny
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu , miejsce dla dzieci w ogrodzie
ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu , brzozy w ogrodzie ogród nowoczesny, woda w ogrodzie, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu , ogród geometryczny ogród nowoczesny, nowoczesny element wodny, ogród geometryczny ogród nowoczesny, projekt nowoczesnego ogrodu , miejsce dla dzieci w ogrodzie

PLAN

projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie

OPIS KONCEPCJI

       Front ogrodu to strefa wejściowa, wjazdowa. W tym miejscu zastosowano rozległą powierzchnię wykonaną z płyt betonowych (prod. LIBET). Cały podjazd jest przestrzenią otwartą. Brak tutaj ogrodzenia, bram i furtek. Niewielka ilość nasadzeń znajduję się tylko po prawej stronie wejścia do domu. Jest grupa kosodrzewiny, która praktycznie nie potrzebuje specjalnych wymagań.

       Wzdłuż betonowego płotu wprowadzono 3 cięte formy geometryczne stworzone z cisa. Element ten powtarza się w pozostałych częściach ogrodu. Aby dodatkowo osłonić się od sąsiadów na całej długości ażurowego płotu wprowadzona została sosna czarna, pasy trawy ozdobnej, a na najniższym piętrze irga, której zadaniem jest zadarnienie całej powierzchni, co ma zapobiec również parkowaniu samochodów w tym miejscu. Akcentem frontu jest świerk posadzony w przestrzeni w nawierzchni, w okolicach śmietnika.

       Na projektowany ogród z części frontowej dostaniemy się między innymi poprzez furtkę z prawej strony wjazdu. Ścieżka z płyt betonowych w kształcie kwadratu (prod. LIBET) prowadzi nas albo na taras, albo w głąb ogrodu. Chcąc iść na taras, przejdziemy przez żwirowy plac, otoczony 2 żywopłotami z cisa o różnej wysokości. Z drugiej strony, we wnęce przy betonowym płocie zaprojektowano ścianę ze świerka Omorika. Za żywopłotami od głównej części ogrodu znajdują się nasadzenia z kosodrzewiny, piórkówki i lawendy. Przy samym tarasie, wzdłuż okien zaproponowano ciekawe donice zbudowane ze stali corten, w których rosnąć będą  bukszpanowe kule.

       Wzdłuż frontowej ściany ogrodzenia zaprojektowano platana, podsadzonego piórkowką, która swoje przedłużenie ma na rabacie po drugiej stronie ścieżki, dalej znajduje się długi szpaler z wierzby purpurowej Nana. Za nią zaproponowano świerk w kolumnowej odmianie Cupressina. Ma on na celu zasłonić część ogrodu przed widokiem z zewnątrz. Za świerkami znajdują się białokwitnące różaneczniki, a przed nimi są formowane w graniastosłupy cisy. Wysunięcie z cisami podsadzone jest ostnicą cieniutką. Prostopadła ściana ogrodzenia zawiera niewiele gatunków. Dominujące są świerki Omorika, obok nich znalazła się trawa ozdobna, przed która zaproponowano lawendę będącą akcentem kolorystycznym, a obok niej kosodrzewinę. Długi szpaler z sosny czarnej w kolumnowej odmianie również ma spełniać funkcje przesłaniające. Przed sosnami powtórzony został szpaler z wierzby purpurowej. Wysunięcie w głąb ogrodu oddzielone od rabaty niskim żywopłotem z cisa obsadzone jest również lawendą.

      Kwadratowa rabata znajdująca się na płaszczyźnie trawnika ma na celu przełamać duży obszar zajęty przez trawę. Z dwóch stron otoczona jest niskim murkiem z betonu. Głównym elementem tej rabaty jest miłorząb, natomiast niższe piętro stanowią powtórzone nasadzenia z rabaty obok tarasu, czyli kosodrzewina, piórkówka, lawenda.

      Centralnym miejscem w rekreacyjnej części ogrodu jest plac żwirowy otoczony roślinnością – między innymi dużą grupą różaneczników i kosodrzewiny, które rosną za żywopłotem z cisa. Na placu tym umiejscowione zostały hamaki. Miejsce to jest wyizolowane z przestrzeni ogrodu, dzięki czemu możliwe będzie wyciszenie się i relaks przy dźwiękach szumu traw ozdobnych, które zaproponowano wzdłuż betonowego płotu. Trawy te są również ciekawie podświetlone od spodu, co daje ciekawy efekt po zmroku. Ścieżka z płyt betonowych prowadzi nas na przestrzeń przeznaczoną dla dzieci, czyli plac wyścielony piaskiem, na którym umiejscowione zostaną urządzenia zabaw dla dzieci. Szpaler z sosny czarny zasłaniać będzie tą przestrzeń od strony drugiej bramy wjazdowej na działkę. Przy sosnach tych zostanie umieszczona również ławka o nowoczesnej, prostej formie.

      Z drugiej strony placu rekreacyjnego z hamakami znajdują się nasadzenia z traw ozdobnych, które prowadza nas aż do szpalerowo nasadzonych grabów, których korony przycięte są w formie prostokątów. Przed grabami zaproponowano bardzo nowoczesne murki z betonu. Murki o dwóch wysokościach są jakby kontynuacją niskiego żywopłotu z cisa. Przed grabami aż do tarasu sięga żwirowy plac, na którym znajduję się niewielki zbiornik wodny o regularnym kształcie i małej głębokości ( 30 cm) stanowiący ciekawy, nowoczesny element wodny w ogrodzie. Przez placyk prowadzą 2 ścieżki z kwadratowych płyt, a pomiędzy nimi znajduje się grupa niskich traw ozdobnych. Z lewej strony grabów powtórzony został szpaler wysokich traw ozdobnych a przed nimi żywopłot z cisa o wysokości ok 60 cm. Żywopłot w pewnym momencie załamuje się i tworzy kształt L.

      W narożniku działki znajduje się element architektury ogrodowej – domek gospodarczy osłonięty zimozielonymi skrzypami. Tylną ściankę domku zakamuflowano szpalerem z żywotników, który dalej przechodzi w żywopłot z cisa biegnący aż do frontowej części działki.

Przy drugim z tarasów, po obu stronach ścieżki do niego prowadzącej znajdują się różaneczniki oraz laurowiśnia – rośliny lubiące małą ilość słońca. Na tarasie natomiast zbudowana będzie donica z betonu, w której rosnąć będzie skrzyp. Ten sam gatunek zostanie powtórzony w donicy umieszczonej na tarasie na piętrze. Po ścieżce z płyt betonowych ułożonych wzdłuż domu dostaniemy się z powrotem do frontowej części działki.