NOWOCZESNY OGRÓD W POZNANIU

lokalizacja: Poznań    data: 2015 rok      wielkość: 2800 mkw      status:projekt zrealizowany

(ZOBACZ REALIZACJĘ)

projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (2)
projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (11)
projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (7)
projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (6)
projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (5)
projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (4)
projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (3)
projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (9)
projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (8)
projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie (10)

PLAN

projekt nowoczesnego ogrodu poznan rfstudio beton w ogrodzie

OPIS KONCEPCJI

       Front ogrodu to strefa wejściowa, wjazdowa. W tym miejscu zastosowano rozległą powierzchnię wykonaną z płyt betonowych (prod. LIBET). Cały podjazd jest przestrzenią otwartą. Brak tutaj ogrodzenia, bram i furtek. Niewielka ilość nasadzeń znajduję się tylko po prawej stronie wejścia do domu. Jest grupa kosodrzewiny, która praktycznie nie potrzebuje specjalnych wymagań.

       Wzdłuż betonowego płotu wprowadzono 3 cięte formy geometryczne stworzone z cisa. Element ten powtarza się w pozostałych częściach ogrodu. Aby dodatkowo osłonić się od sąsiadów na całej długości ażurowego płotu wprowadzona została sosna czarna, pasy trawy ozdobnej, a na najniższym piętrze irga, której zadaniem jest zadarnienie całej powierzchni, co ma zapobiec również parkowaniu samochodów w tym miejscu. Akcentem frontu jest świerk posadzony w przestrzeni w nawierzchni, w okolicach śmietnika.

       Na projektowany ogród z części frontowej dostaniemy się między innymi poprzez furtkę z prawej strony wjazdu. Ścieżka z płyt betonowych w kształcie kwadratu (prod. LIBET) prowadzi nas albo na taras, albo w głąb ogrodu. Chcąc iść na taras, przejdziemy przez żwirowy plac, otoczony 2 żywopłotami z cisa o różnej wysokości. Z drugiej strony, we wnęce przy betonowym płocie zaprojektowano ścianę ze świerka Omorika. Za żywopłotami od głównej części ogrodu znajdują się nasadzenia z kosodrzewiny, piórkówki i lawendy. Przy samym tarasie, wzdłuż okien zaproponowano ciekawe donice zbudowane ze stali corten, w których rosnąć będą  bukszpanowe kule.

       Wzdłuż frontowej ściany ogrodzenia zaprojektowano platana, podsadzonego piórkowką, która swoje przedłużenie ma na rabacie po drugiej stronie ścieżki, dalej znajduje się długi szpaler z wierzby purpurowej Nana. Za nią zaproponowano świerk w kolumnowej odmianie Cupressina. Ma on na celu zasłonić część ogrodu przed widokiem z zewnątrz. Za świerkami znajdują się białokwitnące różaneczniki, a przed nimi są formowane w graniastosłupy cisy. Wysunięcie z cisami podsadzone jest ostnicą cieniutką. Prostopadła ściana ogrodzenia zawiera niewiele gatunków. Dominujące są świerki Omorika, obok nich znalazła się trawa ozdobna, przed która zaproponowano lawendę będącą akcentem kolorystycznym, a obok niej kosodrzewinę. Długi szpaler z sosny czarnej w kolumnowej odmianie również ma spełniać funkcje przesłaniające. Przed sosnami powtórzony został szpaler z wierzby purpurowej. Wysunięcie w głąb ogrodu oddzielone od rabaty niskim żywopłotem z cisa obsadzone jest również lawendą.

      Kwadratowa rabata znajdująca się na płaszczyźnie trawnika ma na celu przełamać duży obszar zajęty przez trawę. Z dwóch stron otoczona jest niskim murkiem z betonu. Głównym elementem tej rabaty jest miłorząb, natomiast niższe piętro stanowią powtórzone nasadzenia z rabaty obok tarasu, czyli kosodrzewina, piórkówka, lawenda.

      Centralnym miejscem w rekreacyjnej części ogrodu jest plac żwirowy otoczony roślinnością – między innymi dużą grupą różaneczników i kosodrzewiny, które rosną za żywopłotem z cisa. Na placu tym umiejscowione zostały hamaki. Miejsce to jest wyizolowane z przestrzeni ogrodu, dzięki czemu możliwe będzie wyciszenie się i relaks przy dźwiękach szumu traw ozdobnych, które zaproponowano wzdłuż betonowego płotu. Trawy te są również ciekawie podświetlone od spodu, co daje ciekawy efekt po zmroku. Ścieżka z płyt betonowych prowadzi nas na przestrzeń przeznaczoną dla dzieci, czyli plac wyścielony piaskiem, na którym umiejscowione zostaną urządzenia zabaw dla dzieci. Szpaler z sosny czarny zasłaniać będzie tą przestrzeń od strony drugiej bramy wjazdowej na działkę. Przy sosnach tych zostanie umieszczona również ławka o nowoczesnej, prostej formie.

      Z drugiej strony placu rekreacyjnego z hamakami znajdują się nasadzenia z traw ozdobnych, które prowadza nas aż do szpalerowo nasadzonych grabów, których korony przycięte są w formie prostokątów. Przed grabami zaproponowano bardzo nowoczesne murki z betonu. Murki o dwóch wysokościach są jakby kontynuacją niskiego żywopłotu z cisa. Przed grabami aż do tarasu sięga żwirowy plac, na którym znajduję się niewielki zbiornik wodny o regularnym kształcie i małej głębokości ( 30 cm) stanowiący ciekawy, nowoczesny element wodny w ogrodzie. Przez placyk prowadzą 2 ścieżki z kwadratowych płyt, a pomiędzy nimi znajduje się grupa niskich traw ozdobnych. Z lewej strony grabów powtórzony został szpaler wysokich traw ozdobnych a przed nimi żywopłot z cisa o wysokości ok 60 cm. Żywopłot w pewnym momencie załamuje się i tworzy kształt L.

      W narożniku działki znajduje się element architektury ogrodowej – domek gospodarczy osłonięty zimozielonymi skrzypami. Tylną ściankę domku zakamuflowano szpalerem z żywotników, który dalej przechodzi w żywopłot z cisa biegnący aż do frontowej części działki.

Przy drugim z tarasów, po obu stronach ścieżki do niego prowadzącej znajdują się różaneczniki oraz laurowiśnia – rośliny lubiące małą ilość słońca. Na tarasie natomiast zbudowana będzie donica z betonu, w której rosnąć będzie skrzyp. Ten sam gatunek zostanie powtórzony w donicy umieszczonej na tarasie na piętrze. Po ścieżce z płyt betonowych ułożonych wzdłuż domu dostaniemy się z powrotem do frontowej części działki.