MINIMALISTYCZNY OGRÓD TRAW

lokalizacja: Czarnków    data: 2017 rok      wielkość: 2800 mkw      status: projekt zakończony
ogród z trawami ozdobnymi nowoczesny projekt zieleni rockandflower studio projekt ogrodu piła poznań rfstudio
ogród z trawami ozdobnymi nowoczesny projekt zieleni rockandflower studio projekt ogrodu piła poznań rfstudio

PLAN

projekt ogrodu z trawami w Pile projektowanie ogrodów Rock&Flower studio projektowanie ogrodów w Poznaniu rfstudio rabata trawiasta

OPIS KONCEPCJI

 

Teren objęty zagospodarowaniem podzielony jest na 4 części. Pierwszą z nich jest projekt zieleni przed firmą. Zaproponowano tu donice w kolorze antracytowym wypełnione roślinnością zimozieloną i trawami ozdobnymi.

Drugą częścią – najistotniejszą bo najczęściej użytkowaną przez Inwestora jest część bezpośrednio przylegająca do domu. Znajduje się tu taras i rozległy podjazd wykonany z płyt betonowych LIBET MAXIMA. Przestrzeń przeznaczona do zagospodarowania wypełniona jest bazaltowym grysem. Ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych podkreślona jest donicami w kolorze antracytowym. W donicach zaproponowano zimozieloną laurowiśnie i trawę bambusową. Ścieżkę wejściową od tarasu oddziela pas zimozielonego cisa, który dalej przechodzi w nasadzenia w formie litery L.

Projektowane zagospodarowanie terenu zakładało wprowadzenie jacuzzi. Zostało ono otoczone roślinnością, a do środka prowadzi ścieżka wykonana z drewna celem ocieplenia układu. Zgodnie z założeniem dotyczącym wprowadzania roślinności zimozielonej, przed ścieżką zaproponowano grupę jałowców, a bezpośrednio przy jacuzzi trawy ozdobne podświetlone dając tym samym bardzo ciekawy efekt po zmroku. Dalej znajduje się duża grupa niższych traw ozdobnych oraz kosodrzewiny. Po przeciwległej stronie tarasu umieszczono duże donice w kolorze antracytowym wypełnione kulami bukszpanowymi, a nad nimi góruje Robinia akacjowa w kulistej odmianie ‘Umbraculifera’. Wzdłuż granicy działki posadzono dużą grupę traw bambusowych, zimozielonych, zakrywając nieciekawy płot sąsiedniej działki. Obok pnącze porastające dalszą część płotu i trzy piórkówki.

Kolejna część zagospodarowanej przestrzeni to otoczenie schodów terenowych prowadzących na górną część działki oraz skarpa. Schody otaczając trawy ozdobne, ładnie wcinając się w nieregularny układ stopni. W gabionach wzdłuż schodów posadzono kosodrzewinę, która jest gatunkiem pionierskim więc poradzi sobie w ciężkich warunkach tam panujących. Skarpa obsadzona jest wyłącznie roślinnością płożącą, zimozieloną. Nie wymagającą pracy, a doskonale sprawdzi się w roli utrzymania skarpy przed jej spłukiwaniem. Dalej wzdłuż schodów poprowadzono kosodrzewinę i wysokie trawy ozdobne. Na szczycie skarpy znajduje się taras z płyt betonowych. Taras ten otaczają zimozielone rośliny okrywowe a akcentem traw ozdobnych. Dobrany układ gatunkowy spełnia główne wymogi Inwestora czyli – maksymalny efekt przy minimalnym nakładzie pracy.

Ostatnią częścią był projekt nowoczesnego tarasu wychodzącego z pokoi mieszkalnych. Układ drewnianych tarasów został już ustalony. Ze względu na niewielką warstwę ziemi konieczne było sadzenie roślinności w donicach. Tak by całość terenu była spójna – tutaj też dominują trawy i rośliny zimozielone. Okrągły taras otacza główna donica wykonana z drewna. W mniejszych donicach oprócz roślin niższego rzędu zaproponowano niewielkie, karłowe drzewa. Na całości terenu zaproponowano oświetlenie pełniące funkcje użytkowe podświetlając ciągi komunikacyjne po zmroku ale i wizualne. Rozplanowany układ lamp dobrze wkomponowany został w nasadzenia roślinne. Lampy zamocowane w grupie traw czy pod koronami drzew dają świetny efekt po zmroku podkreślając nowoczesność założenia.