OGRÓD NAD PLAŻĄ W GDYNI

lokalizacja: Gdynia    data: 2016 rok      wielkość: 1100 mkw      status: projekt w trakcie realizacji
projekt nowoczesnego ogrodu Poznań Rock&Flower studio
skalniak szczelinowy w ogrodzie, ogród w stylu skandynawskim
ogród skandynawski, kule bukszpanowe w ogrodzie, geometryczne formy roślin
ogrod w stylu skandynawskim gdynia sopot trójmiasto gdańsk betonowa ściana nowoczesny ogród (3)
projekt nowoczesnego ogrodu Poznań Rock&Flower studio skalniak szczelinowy w ogrodzie, ogród w stylu skandynawskim ogród skandynawski, kule bukszpanowe w ogrodzie, geometryczne formy roślin ogrod w stylu skandynawskim gdynia sopot trójmiasto gdańsk betonowa ściana nowoczesny ogród (3)

PLAN

ogród w stylu skandynawskim w Gdyni projektowanie ogrodów nowoczesny ogród Rockandflower Projektowanie ogrodów poznań

OPIS KONCEPCJI

Styl projektowanego ogrodu z pewnością można określić jako modernistyczny, nawiązujący do skandynawskich terenów zieleni, gdzie dominującą rolę odgrywa zastosowanie różnego rodzaju nowoczesnych nawierzchni i materiałów tworzących konstrukcje i elementy dekoracyjne, a także roślin i bylin, z dominacją zieleni i akcentem w postaci białych kwiatostanów krzewów liściastych. Dobrane rośliny w większości są gatunkami zimozielonymi, tak ,aby atrakcyjność ogrodu nie mijała wraz z ciepłą porą roku. Dom otacza opaska z kruszywa oraz ścieżka wykonana z kamienia naturalnego. Aby tworzyć jak najmniej widoczne bariery pomiędzy trawnikiem a roślinnością, jako obrzeże zastosowano szyny ekoboardu. Tworzą one cieniutką linię dzieląca rabaty roślinne i trawnik, niewidoczną dla oczu, pozwalająca utrzymać jednak trawnik w ryzach. Nowoczesny charakter ogrodu jak i zastosowane w nim materiały i formy roślin nawiązują do modernistycznej bryły budynku.

Część frontowa nowoczesnego ogrodu, usytuowana ponad poziomem drogi dojazdowej, obejmuje niewielką przestrzeń zlokalizowaną powyżej wjazdu do garażu. Zaproponowano w tym miejscu jednogatunkową, zimozieloną grupę jałowca płożącego. W tej części znajdują się także niewielkie drzewa liściaste o kolumnowym pokroju, posadzone na pasach wyścielonych jasnym kruszywem.

Zarówno od strony ulicy (wschód) jak i od południowych sąsiadów, wzdłuż płotu, zaproponowano zwartą rabatę z roślin iglastych jak i liściastych, w postaci dużych plam jednogatunkowych (np. od południa grupę tą stanowi między innymi pas  białokwitnącej hortensji), wprowadzając w ten sposób poczucie prywatności i izolacji od otoczenia. Rabatę przy ogrodzeniu uzupełniają grupy drzew iglastych – rzędowo posadzony świerk serbski, oraz liściastych, tak jak w przypadku narożnika przy schodach wejściowych – grupa brzozy pożytecznej. Skarpy zlokalizowane przy schodach wejściowych do domu, porośnięte są kosodrzewiną i cieniolubnych różanecznikiem.

Przestrzeń za domem – północ i zachód – to strefa rekreacyjna, wypoczynkowa. Wychodząc na taras uwagę przykuwa ciekawa grupa kul bukszpanowych o różnych wielkościach, tworząca wrażenie „zimozielonej chmury”. Grupę uzupełniają cieniolubne byliny oraz brzoza- całość wyścielona została jasnym kruszywem. Z tarasu do części frontowej zejść możemy po szerokiej, nieregularnej ścieżce z płyt LIBET TRAWERTYN osadzonych w kontrastującym kolorystycznie kruszywie. Od tej strony osłonę stanowi płot obłożony drewnianymi deskami stanowiący ciekawy element małej architektury a także strzyżone w formę regularnego prostopadłościanu – graby, utrzymujące brązowe liście do późnej jesieni, a także rząd ozdobnych krzewów liściastych – różanecznik oraz pas laurowiśni, uzupełniony strzyżonym cisem. Z tarasu otwiera się widok na ciekawą i oryginalną kompozycję zbudowaną z roślin iglastych, traw a także różnego rodzaju materiałów dobranych tak aby całość stanowiła spójny widok. Znajdziemy tutaj kompozycję z rytmicznie usytuowanych drewnianych belek, podświetlonych od tyłu punktowo, a przy niej dekoracyjne głazy oraz element wodny w postaci wylewki z zamkniętym obiegiem wody. Centralną część zajmują trzy donice z ozdobnej stali CORTEN , której powłoka ochronna imituję rdzę, a w nich wysokie trawy ozdobne. Pomiędzy donicami znajdują się strzyżone w kształt prostopadłościanu – cisy. Zaproponowano w tym miejscu także drewnianą ławkę, przymocowaną do betonowej donicy wypełnionej kosodrzewiną w odmianie ‘Pumilio’, w otoczeniu brzozy. Kompozycja wyścielona jest jasnym kruszywem, a zamyka ją mur oporowy o wysokości  1,7 m wyłożony tynkiem imitującym beton architektoniczny, (ten sam tynk zastosowano na donicy przy drewnianej ławce), górę stanowić będzie donica wypełniona grupą kosodrzewiny, która po rozrośnięciu stworzy  zwarte ogrodzenie.

Od pozostałej części ogrodu dzieli ścieżka otaczająca dom i prowadząca do betonowych schodów na skarpie. Zaraz za schodami architekci krajobrazu zaproponowali skalniak szczelinowy, gdzie poprzez odpowiednie ułożenie poszczególnych kamieni i łupków uzyskujemy efekt rumowiska górskiego porośniętego bylinami. Kontynuując górski klimat , zaraz obok skalniaka zlokalizowano dużą grupę sosny górskiej posadzonej na skarpie. Przed skarpą znajduje się murek oporowy pokryty tynkiem imitującym beton architektoniczny. Przestrzeń przed murkiem wypełnia niewielki plac z piasku granitowego, a na nim duże głazy w otoczeniu drobnych traw ozdobnych. Zaraz obok swoje miejsce mają rytmicznie nasadzone sosny czarne podsadzone niską trawą ozdobną o srebrzysto-niebieskim ulistnieniu, za nimi grupa wysokich traw.

Przestrzeń trawnika rekreacyjnego „dzieli” skarpa, którą postanowiono także wyścielić trawą, umożliwiając w ten sposób swobodne przemieszczanie się po terenie. Część skarpy natomiast stanowią schody z betonu o nieregularnie ustawionych wobec siebie stopniach, a obok brzoza pożyteczna występująca w pozostałych częściach ogrodu. Po drugiej stronie schodów, skarpę porastają wysokie trawy ozdobne a za nimi grupa dużych drzew iglastych.