MAŁY NOWOCZESNY OGRÓD 

lokalizacja: Poznań    data: 2016 rok      wielkość:450 mkw      status:projekt zrealizowany

(ZOBACZ REALIZACJĘ)

mała ogród z elementem wodnym w Poznaniu projekt zieleni rockandflower studio architekt krajobrazu (2)
mała ogród z elementem wodnym w Poznaniu projekt zieleni rockandflower studio architekt krajobrazu (5)
mała ogród z elementem wodnym w Poznaniu projekt zieleni rockandflower studio architekt krajobrazu (3)
mała ogród z elementem wodnym w Poznaniu projekt zieleni rockandflower studio architekt krajobrazu (6)
mała ogród z elementem wodnym w Poznaniu projekt zieleni rockandflower studio architekt krajobrazu (4)
mała ogród z elementem wodnym w Poznaniu projekt zieleni rockandflower studio architekt krajobrazu (7)

PLAN

projekt nowoczesnego ogrodu w Poznaniu

OPIS KONCEPCJI

Front ogrodu jako cześć reprezentacyjna jest ujęta w regularne ramy. Geometryczne podziały podkreślają prostotę i elegancję, nie przytłaczając architektury budynku, a będąc jej ozdobą. Do wejścia do domu prowadzi nas ścieżka z kostki betonowej Linea prod. Libet. Z tego samego materiału wykonany jest zjazd do garażu. Jasnoszara kolorystyka nawiązuje do elewacji budynku. Nawierzchnia jest dodatkowo podkreślona w nocy poprzez umieszczenie w niej lamp kierunkowych. Z lewej strony ścieżki, prowadzącej nas do domu mamy trawnik dywanowy. Przed trawnikiem, wzdłuż ogrodzenia znajduję się pas dekoracyjnych traw, z szpalerowo nasadzonymi sosnami kolumnowymi. Tworzą one ażurową przegrodę zasłaniającą widok na ulicę, oraz częściowo śmietnik. Nasadzenia z traw i sosen, od trawnika oddziela ścieżka prowadząca nas do śmietnika. Wykonana jest ona z płyt betonowych Maxima prod. Libet. osadzonych w kruszywie ( grys wapienny). Z drugiej strony śmietnika wzdłuż granicy zaproponowano żywopłot z cisa, który ciągnie się dalej wzdłuż pozostałych ścian ogrodzenia. Przed nim na całej szerokości pomiędzy ogrodzeniem frontowym a domem znajduje się pas traw ozdobnych dorastających do 1,8 m wysokości. Przed trawami rosnąć będzie zimozielona kosodrzewina. W trawach znajduję się brzoza.

Z drugiej strony zjazdu wjazdu do garażu zaprojektowano rabatę roślinną z krzewami iglastymi i liściastymi, oraz bylinami. Jest tam między innymi lawenda oraz szałwia. W tym miejscu znajduję się również ścieżka prowadząca nas do tylnej części ogrodu. Linie rabaty poprowadzone są równolegle do wschodniej ściany budynku.

Wzdłuż wschodniej ściany ogrodzenia poprowadzono żywopłot z cisa. Na przeciwległej stronie, w opasce okalającej budynkiem znajdować się będzie niski żywopłot z trzmieliny. W pobliży szczytu domu znajduję się kolejne przejście – ścieżka zbudowana z tego samego materiału jak ścieżka na froncie. Również tutaj znajduję się drzewo liściaste otoczone wysokimi trawami.

Część rekreacyjna projektowanego ogrodu zaczyna się już nam od szczytu domu, zaraz za ścieżka z płyt betonowych, obok której znajduję się duża rabata roślinna. Jej tło stanowi cisowy żywopłot, urozmaicony na jednym z odcinków wysokimi, kolumnowymi świerkami. Przed żywopłotem znajduje się grupa zimozielonych różaneczników, hortensja, hosty i inne, niewysokie byliny.  Po drugiej stronie ogrodu, wzdłuż zachodniego ogrodzenia przed żywopłotem z cisa znajdują się niewysokie krzewinki, ozdobne trawy oraz lawenda. Główną cześć ogrodu, najbardziej dekoracyjną stanowi duża rabata uatrakcyjniona murkami z bloczków betonowych i otynkowanymi tynkiem dekoracyjnym imitującym beton architektoniczny. Zastosowanie murków dekoracyjnych to fajny sposób na wprowadzenie nowoczesnej małej architektury ogrodowej do niewielkiego ogrodu. W jednym z murków znajdować się będzie nowoczesny element wodny w postaci wylewki ze stali nierdzewnej, z której wylewać się będzie woda do podziemnego zbiornika, będącego częścią zamkniętego obiegu wody. Element ten, zaproponowany przez architektów krajobrazu, bardzo przypadł do gustu inwestorom.  Za murkami posadzone będą szpalery z formowanego graba. A pod nimi byliny kwitnące na biało i fioletowo. Przed murkami znajdować się będzie grupa zimozielonej kosodrzewiny, grupa ozdobnej trawy oraz dekoracyjne, niewielkie drzewko – klon palmowy.  Do rabaty prowadzić nas będzie ścieżka z płyt betonowych Maxima Grande prod. Libet. Płyty te będą osadzone w kruszywie wapiennym. Z lewej strony ścieżki znajduję się niewielki plac wypoczynkowy.

Pod jednym z tarasów znajdować się będą nasadzenia z cieniolubnych roślin. Większą powierzchnię zajmować będzie zadarniająca roślina okrywowa, uzupełnione kompozycją kul bukszpanowych o zróżnicowanej wielkości. Pod drugim tarasem położona zostanie kostka betonowa i stanowić on będzie osłonięte od deszczu miejsce gospodarcze,np do składowania drewna.