Zieleń prywatna

OGROD Z GRANITOWYMI DONICAMI W KONIKOWIE

      Ogród charakteryzuje się prostymi liniami dzielącymi przestrzeń na poszczególne strefy pod kątem prostym. Styl ogrodu można określić jako mieszany, łączący styl modernistyczny i tradycyjny, a zastosowany układ nasadzeń oraz barwy i formy roślin nadają mu klasycznej elegancji. Aby tworzyć jak najmniej widoczne bariery pomiędzy trawnikiem a roślinnością, jako obrzeże zastosowano szyny ekoboardu. Tworzą one cieniutką linię dzieląca rabaty roślinne i trawnik, niewidoczną dla oczu, pozwalająca utrzymać jednak trawnik w ryzach. Kompozycja ogrodu oraz nasadzenia roślinne zostały dokładnie przemyślane co jest widoczne w wzajemnie wynikających z siebie powiązaniach widokowych oraz kompozycyjnych.

      Front ogrodu to strefa wejściowa, reprezentacyjna. W tym miejscu zastosowano rozległą powierzchnię białego żwiru płukanego, po którym prowadzi do wnętrza ogrodu ścieżka z płyt betonowych. Akcentem frontu jest donica wykonana z kostki granitowej, w której rośnie brzoza pożyteczna w odmianie Doorenbos. Przy ścianie budynku mieszkalnego zastosowano grupę  piórkówki spłaszczonej i jałowców, a barierę oddzielającą front od prywatnej części ogrodu stanowi miskant chiński. Nasadzenia z traw ozdobnych znajdują swoje miejsce w całości kompozycji i są często pojawiającym się elementem roślinnym w pozostałych częściach ogrodu.

      W donicy znajdującej się przy schodach, oddzielających wejście od podjazdu do garażu zaproponowano nasadzenia z mało wymagających i zimozielonych krzewów – kosodrzewiny w odmianie Pumilio.

      Rozległy trawnik otoczony nasadzeniami prowadzonymi wzdłuż odrodzenia zajmuję dość znaczną część powierzchni ogrodu. Rośliny stanowią w głównej mierze gatunki iglaste i ozdobne trawy, bardzo lubiane przez Gospodarzy. Wzdłuż frontowej ścianie ogrodzenia, zaproponowano żywopłot z żywotnika, a przed nim znalazły się trawy ozdobne, jałowiec płożący, i szpaler trzech sosen czarnych. Wzdłuż południowej ściany ogrodzenia znajdują się nasadzenia z drzew i krzewów iglastych –m.in. żywopłot z cisa, grupa jałowców, karłowe odmiany cyprysików, a także kwitnąca na biało hortensja Anabelle oraz jaśminowiec.  Akcentem jest drzewo liściaste – jarząb mączny w odmianie Magnifica zlokalizowane w narożniku.  Wszystkie gatunki roślin utrzymane są w barwach zieleni i bieli co podkreśla efekt elegancji i nowoczesności.

       Na zachodniej ścianie ogrodzenia zaplanowano roślinność tak, aby odsłonić atrakcyjny widok, który rozpościera się w pobliżu działki. Zaproponowano tutaj gatunki zarówno iglaste – jodła górska, odmiany świerka oraz sosny a także jałowiec sabiński czy cyprysik Lawsona w odmianie Alumii, jak i liściaste – hortensja krzewiasta, laurowiśnie i różaneczniki kwitnące na biało, i centralnie zlokalizowany rząd grabów. Na fragmencie tej rabaty zaproponowano również proso rózgowate i miskanta chińskiego. Przy ogrodzeniu w najwęższej części ogrodu umiejscowiono głównie rośliny iglaste– jodłę górską, szpaler z cisu pospolitego i kosodrzewina w zestawieniu z atrakcyjnymi jałowcami. Przed tą kompozycją zlokalizowany jest rytmiczny rząd trzech miskanków chińskich na żwirowych, kwadratowych placykach, będących ciekawym elementem założenia, podkreślającym nowoczesny styl ogrodu.

      Centralnym punktem rekreacyjnej części ogrodu jest układ dwóch niewielkich placyków – pełniących funkcję ozdobną i wypoczynkową, połączonych ścieżką z podkładów kolejowych. Pierwszy z placów znajdujący się w centralnej części, obejmuje donicę betonową z brzozą Doorenbos, obsadzoną dodatkowo biało kwitnącą byliną o ładnych, kulistych kwiatach. Obok donicy znajduję się konstrukcja z trzech drewnianych belek nawiązujących do ścieżki z podkładów i będących ciekawym elementem wizualnym kompozycji. Przez placyk prowadzi ścieżka z płyt betonowych, a przy niej pas ozdobnej trawy - kostrzewy sinej, o srebrzysto niebieskich liściach. Plac z dwóch stron otacza betonowy murek. Na drugim placu znajdują się dwa hamaki zamocowane na drewnianych palach, otoczone „ścianą” z miskantów. Miejsce to stanowi swoistą strefę wypoczynkową, zapewniającą intymność i odosobnienie.

      Przy domu znajduje się duży taras o powierzchni około 70 m2. Bezpośrednio przy tarasie zaproponowano nasadzenia z wysokich traw ozdobnych i zimozielonej kosodrzewiny. Z tarasu do ogrodu można zejść zarówno po betonowych płytach na żwirowym podłożu jak i bezpośrednio na trawnik. Przy tarasie od strony północnej zaproponowano drewniane panele zabezpieczone impregnatem o ciemnej barwie, za którym rosną wysokie trawy ozdobne, które podświetlone wieczorem dadzą nie tylko światło ale i bardzo ciekawy efekt wizualny. Za trawami zaproponowano świerki pospolite w kulistej, karłowej odmianie Nidiformis, biało kwitnące różaneczniki i brzozę.

      Duża wiata, zaprojektowana zgodnie z nowoczesnymi trendami, nawiązuje do bryły budynku mieszkalnego. Znajduję się w najwęższej części ogrodu. Zgodnie z prośbą Inwestora, wiata pomieści samochód osobowy i dużą przestrzeń przeznaczoną na drewno opałowe. By zapewnić funkcjonalność, na całej powierzchni zastosowano grafitową kostkę betonową- ten sam materiał, jaki znajduje się na froncie. W północno-zachodnim narożniku działki wyznaczono także miejsce na pojemniki na odpady - osłonięty murkiem z cegły klinkierowej i iglastą roślinnością krzewiastą – żywotniki i cis w formie żywopłotu.