OGRÓD ZE SKOSAMI NA STRZESZYNIE

      Ogród charakteryzuje się prostymi liniami dzielącymi przestrzeń na poszczególne strefy pod kątem 45 stopni wynikającym z wykuszu na południowej śnianie domu. W kompozycji zastosowano również kąty proste. Styl ogrodu można określić jako styl mieszany, a zastosowany układ nasadzeń oraz barwy i formy roślin nadają mu prostej elegancji. Aby tworzyć jak najmniej widoczne bariery pomiędzy trawnikiem a roślinnością, jako obrzeże zastosowano szyny ekoboardu. Tworzą one cieniutką linię dzieląca rabaty roślinne i trawnik, niewidoczną dla oczu, pozwalająca utrzymać jednak trawnik w ryzach. Kompozycja ogrodu oraz nasadzenia roślinne zostały dokładnie przemyślane co jest widoczne we wzajemnie wynikających z siebie powiązaniach widokowych oraz kompozycyjnych.

      Front ogrodu to strefa wejściowa, wjazdowa. W tym miejscu znajduję się rozległa nawierzchnia wykonana z granitu. Największy plac zieleni na froncie zajmuje trawnik dywanowy z niewielką ilością nasadzeń w formie pasowej w 2 narożnikach. Są to kosodrzewiny, lawenda, a także kostrzewa sina, która zlokalizowana jest na niewielkim pasie z drugiej strony ścieżki wejściowej. Jeden z narożników wyścielony jest kruszywem kamiennym i znajdują się na nim 3 bukszpanowe kule. W pobliżu śmietnika znajduje się pas kosodrzewiny,  za nim żywopłot z żywotnika, który ciągnie się aż do wschodniej ściany ogrodzenia.

      Aby dostać się do części rekreacyjnej należy przejść pod wiatą samochodową. Głównym elementem rzucającym się w oczy jest ukośnie poprowadzona linia z rytmicznie nasadzonych grabów prowadzonych w formie graniastosłupów wyprowadzonych na pnie o wysokości ok 1,7 m. Pod nimi znajduję się niski żywopłot z cisa, za którym posadzono czosnki ozdobne. Ściana ta osłonia jedyny kameralny kąt ogrodu – plac z huśtawką ogrodową. W obszarze tym znalazło się miejsce dla borówki wysokiej. Za huśtawką znajduję się duża grupa hortensji ogrodowej.  Wzdłuż południowej ściany ogrodu, przez żywopłotem z żywotnika znajdują się pasowe nasadzenia z laurowiśni, a po przeciwnej stronie, przy jednym z boków tarasu różaneczniki kwitnące na biały kolor. Akcentem na samym wejściu do tylnej części ogrodu jest sosna czarna w trójkątnej rabacie wyścielonej grysem granitowym.

       Z drugiej strony placu z huśtawką znajdują się długi szpaler z trawy ozdobnej. Jest to miskant chiński, który dorasta do 1,7 metra wysokości i nawet zimą stanowi fajną ozdobę ogrodu.  Przed miskantem wprowadzono dużą ilość nasadzeń  kosodrzewiny. Ciągnąc dalej pas miskantów przechodzimy w gatunki liściaste, które stanowi lilak karłowy w odmianie ‘Palibin’.

       Na północnej ścianie ogrodu zaproponowano 3 sosny czarne, tworzące ciekawy układ rytmicznych „kolumn”. Przed nimi znalazła się duża grupa lawendy, na zakończeniu której zaproponowano umieszczenie drewnianej donicy w kolorze szarym. Przeznaczona jest ona na uprawę ziół i warzyw.

     Zaproponowano również wymianę ogrodzenia lamelowego na bardziej proste, całkowicie zabudowane, z poprzecznie ułożonych desek, w kolorze zbliżonym do stolarki znajdującej się na terenie posesji.