OGRÓD W DĄBRÓWCE LEŚNEJ

Projekt ogrodu przydomowego zakłada stworzenie nowoczesnej i zarazem przytulnej przestrzeni, w której przyjemnie będzie można spędzać czas w rodzinnym gronie. Ogród dobrze wpisuje się w architekturę budynku, ale nie odpycha surowością poprzez zastosowanie barwnych  roślin o lekkim pokroju. Koncepcja oparta jest na prostych geometrycznych podziałach przestrzeni na poszczególne strefy.

                Front ogrodu pełni funkcję ozdobną, będąc wizytówką domu. W tej części dominują rośliny zimozielone stanowiąc ozdobę przez cały rok. Do drzwi wejściowych prowadzą kaskadowe schody, wzdłuż których zaplanowano pasowe nasadzenia w postaci jednogatunkowych grup roślin urozmaicone większymi kamieniami ozdobnymi. Na przeciwko drzwi wejściowych nasadzone zostaną trzy wąskokolumnowe sosny. Dominującymi roślinami na froncie są kosodrzewiny, trawy i jałowce. W donicach przy drzwiach wejściowych zaplanowano kwitnącą na fioletowo lawendę.

                Wzdłuż wschodniej granicy działki zaplanowano pnącze, porastające metalową siatkę. Wybranym gatunkiem jest winobluszcz, ładnie przebarwiając się jesienią na czerwono.

                Podjazd do wiaty garażowej od części rekreacyjnej ogrodu oddziela niski żywopłot bukszpanowy, przecięty w dwóch miejscach umożliwiając swobodne przejście na trawnik. Wyższe piętro przesłonięcia stanowią rytmicznie nasadzone trzy Robinie akacjowe w odmianie 'Umbraculifera'.

                Najbliższe otoczenie tarasu urozmaicone zostało poprzez wprowadzenie ciekawych, wielogatunkowych grup roślin bazujących na zimozielonej kosodrzewinie i jałowcach, trawach oraz bylin ozdobnych. Dopełnieniem kompozycji są większe kamienie dekoracyjne. Po jednym z kamieni spływać będzie woda wprowadzając przyjemny klimat dla osób odpoczywających na tarasie. Kamienie pojawiają się w całości ogrodu nadając mu nieco skandynawski styl. Przestrzeń pomiędzy tarasem, a wiata garażową wypełniły wąskie, antracytowe płyty osadzone w grysie, dzięki czemu komunikacja w tej strofie będzie znacznie ułatwiona.

                Z tarasu rozpościera się ładny widok na dalszą część ogrodu. Na pierwszym planie widoczne są grupy roślin zimozielonych, traw i bylin kwitnących na fioletowo. Zastosowane gatunki sprawią, że kwitnienie pojawi się w większości sezonu wegetacyjnego. Ramą grup roślin jest niski żywopłot podkreślający proste podziały ogrodu na poszczególne strefy.

                Zgodnie z oczekiwaniami Inwestorów, zachodnia ściana ogrodu stanowi wysokie osłonięcie z grabów kolumnowych. Zaletą tych roślin są bardzo długo utrzymujące się liście i możliwość dostosowywania ich wysokości do potrzeb użytkowników.

                W dalszym planie widzimy ciekawą kompozycję w murowanej i otynkowej na jasny kolor donicy. Zastosowane w niej gatunki to kule bukszpanowe równiej wielkości, nad którymi góruje klon palmowy. Dalej znajdują się grupa roślin, w której dominującą rolę odgrywają kwitnące na biało różaneczniki i hortensje. Za nimi schowane zostały trzy drewniane donice na warzywa. Po drugiej stronie trawnika, bliżej wiaty garażowej, zlokalizowano strefę zabaw dla dzieci osłonięta wysokimi trawami i żywopłotem. W jej pobliżu znalazły się krzewy owocowe i jedna jabłoń. Strefę dla dzieci wypełnia drobny, morski piasek.

                Zastosowane w projekcie oświetlenie znalazło się pod koronami drzew oświetlając je od spodu dając przyjemny klimat po zmroku.

                Zgodnie z założeniami, projekt przestawia ogród nowoczesny, a zastosowane w nim rośliny są mało wymagające. Urozmaicenie kompozycji kamieniami i zastosowanie jasnego grysu dodaje skandynawskiego charakteru.