OGRÓD Z OKRĄGŁYM TRAWNIKIEM W ROKIETNICY

                 Projekt ogrodu opiera się na prostych, nowoczesnych podziałach przestrzeni na strefy zróżnicowane pod względem funkcjonalnym. Styl ogrodu z pewnością można określić jako nowoczesny, lecz nie przytłacza surowością. Typowe podziały przestrzeni oparte na liniach prostych zostały przełamane okręgiem ograniczającym trawnik rekreacyjny.

                 Front domu w znacznej mierze wypełnia nawierzchnia utwardzona będąca równocześnie miejscem do parkowania samochodów. Wybrukowany fragment zostanie przełamany donicą wypełnioną mało wymagającymi roślinami.

                Przy miejscu do składowania odpadów zaproponowano pasowe nasadzenia drzewa liściastych i ozdobnych krzewów i bylin. Rośliny ozdobne znalazły swoje zastosowanie także przy schodach wejściowych do domu. Miejsca te uatrakcyjniają frontową przestrzeń ogrodu.

                Z wjazdu na posesje do właściwej części ogrodu można przejść z obu stron budynku mieszkalnego. Strona wschodnia to miejsce o funkcji głównie technicznej. znajduje się tam dodatkowa przestrzeń parkingowa, a także domek narzędziowy. Na przeciwko okien zaproponowano grupę ozdobnych roślin, by uatrakcyjnić widok z domu na zewnątrz. Wzdłuż zachodniej ściany domu ogród ma już funkcję rekreacyjno-ozdobną. Tam znajduje się trawnik ograniczony żywopłotem i linią ozdobnych traw, a przy budynku - ścieżka z płyt betonowych osadzonych w grysie prowadząca od drzwi wejściowych do tarasu przylegającego do domu.

                Niewielki taras przy domu otacza donica o nowoczesnym kształcie wypełniona ozdobną roślinnością. Z drugiej strony grysowy plac, na którym zlokalizowane są kule bukszpanowe.

 

                Rekreacyjną przestrzeń ogrodu można podzielić na trzy części subtelnie oddzielone od siebie grupami roślin i połączone przejściami z płyt betonowych. Jedną z nich zajmuje plac zabaw dla dzieci o kształcie prostokąta, wysypany drobnym piaskiem. Miejsce to otacza grupa roślin kwitnących na fioletowo o właściwościach przyciągających motyle. Kolejna strefa to miejsce służące wypoczynkowi. Znajduje się tu grillowy plac oraz nowoczesna ażurowa altana do której z obu stron prowadzi ścieżka z płyt betonowych. Ostatnia część to rekreacyjny trawnik ograniczony ozdobną grupą roślin. Trawnik ograniczony jest kostką granitowa co dodatkowo podkreśla jego owalny kształt, który przełamuje schematyczne podziały przestrzeni oparte na kątach prostych. Rośliny otaczające trawnik to m.in Trzy drzewa liściaste i nadający rytm niski żywopłot z cisa otoczony bylinami i trawami ozdobnymi.