NATURALISTYCZNY OGRÓD Z BASEN W WIERZCHUCINIE

                Ogród charakteryzują płynne linie dzielące przestrzeń trawnika od linii rabat roślinnych i nawierzchni. Ogród jest naturalistyczny, nawiązujący stylem do leśnych założeń, gdzie dominującą rolę odgrywa zastosowanie drzew rodzimych, iglastych, traw i kwitnących bylin jak : lawenda czy wrzosy - czyli roślin, które znaleźć możemy w polskich lasach. Dobrane rośliny w większości są gatunkami zimozielonymi, tak ,aby atrakcyjność ogrodu nie mijała wraz z ciepłą porą roku. Opaskę wokół domu stanowi nawierzchnia żwirowa, przechodząca częściowo w granitową ścieżkę, wykonaną z tego samego materiału co droga wjazdowa i ścieżka prowadząca do wejścia do budynku. Aby tworzyć jak najmniej widoczne bariery pomiędzy trawnikiem a roślinnością, jako obrzeże zastosowano szyny ekobordu. Tworzą one cieniutką linię dzieląca rabaty roślinne i trawnik, niewidoczną dla oczu, pozwalająca utrzymać jednak trawnik w ryzach. 

               Działka charakteryzuje się niewielką różnicą terenu, która zostanie zniwelowana w trakcie realizacji. Przed rozpoczęciem prac związanych z założeniem ogrodu działka zostanie wyrównana. Płaska powierzchnia terenu pozwala na  maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

               Punktem wyjściowym do stworzenia projektu były sprecyzowane oczekiwania Inwestora oraz otoczenie działki związane z krajobrazem leśnym - łąkowym. Zdecydowano się na zamieszczenie w przestrzeni ogrodu możliwie dużo roślin rodzimych, rosnących na pobliskich terenach, nadając w ten sposób specyficznego, naturalistycznego klimatu. 

               Front ogrodu zajmuje w większości nawierzchnia utwardzona prowadząca do wolnostojącego garażu oraz budynku mieszkalnego. Na froncie oraz bezpośrednio wokół domu znajdują się też duże rabaty z roślinnością ozdobną. Nawierzchnia utwardzona na froncie występuje w dwóch kolorach. Ciemniejsza prowadzi z frontu do części ogrodowej wzdłuż budynku garażowego. Od drugiej strony, na ogród można dość po ścieżce z podkładów kolejowych osadzonych w grysie wapiennym. 

               Znaczną część terenu rekreacyjnego zajmuje trawnik, otoczony roślinnością. Ważnym elementem rekreacyjnej przestrzeni terenu jest kącik z basenem, otoczony nawierzchnią z kamienia naturalnego. Zaraz obok basenu stworzono plaże wysypana piaskiem z hamakami oraz kamienny plac z paleniskiem i ławkami. Całość tworzy kompleks miejsc wypoczynkowo-rekreacyjnym podkreślony ozdobnym skalnikiem szczelinowym. Przeciwległy narożnik ogrodu stanowi strefa przeznaczona dla zabaw dzieci, która wypełnia drobny, jasny piasek. Od pozostałej część terenu strefę tą oddziela subiektywna granica rabaty roślinnej. 

               Całość ogrodu otacza obszerna grupa roślin stanowiąca nie tylko barierę wizualną ale i ciekawe tło przestrzeni otwartej. 

               W ogrodzie zaproponowano również oświetlenie podzielone na sekcje. Obejmuje ono głównie najatrakcyjniejsze miejsca ogrodu, a także punkty w których oświetlenie potrzebne jest ze względów funkcjonalnych. Punkty świetlne zastosowano pod drzewami oraz w części rekreacyjnej ogrodu. Oświetlenie znajduje się także pośród grupy traw podświetlonych od spodu co daje ciekawe efekty świetlne po zmroku. 

               Styl ogrodu, zaproponowane rośliny, istniejące drzewa i elewacja budynku mieszkalnego wskazują razem na leśny charakter założenia, doskonale wpisujący się w otaczający działkę krajobraz.