REZYDENCJONALNY OGRÓD W SULĘCZYNIE

     Ogród przydomowy, będący przedmiotem niniejszego opracowania, charakteryzuje się dość znaczną różnicą terenu. Teren można podzielić na dwie odrębne części – część frontową, którą zajmuje rozległy plac z kostki granitowej oraz część rekreacyjną, stanowiącą zdecydowaną większość działki. Koncepcja części rekreacyjnej ogrodu, zakłada stworzenie kilku odrębnych przestrzeni wypoczynkowych subiektywnie oddzielonych od pozostałych stref terenu roślinnością. Takie zagospodarowanie terenu pozwala na wyodrębnienie osobnych wnętrz umożliwiających kameralną rekreację. 

     Budynek mieszkalny otaczają cztery tarasy, z których jeden z nich – wychodzący na ogród, wyłożony został drewnianymi deskami. 

     Ogród charakteryzuje się znacznym spadkiem terenu w kierunku południowo-zachodnim. Poszczególne strefy w ogrodzie dzielą murki oporowe i towarzyszące nim schody wykonane z kamienia naturalnego. Zarówno murki jak i linie nasadzeń wyznaczone zostały poprzez płynne linie nawiązujące do charakteru założenia. Styl ogrodu można określić jako swobodny - naturalistyczny, współgrający z leśnym otoczeniem działki, a zastosowane materiały, układ nasadzeń, a także barwy, faktury i formy roślin nadają mu klasycznej elegancji.  Aby tworzyć jak najmniej widoczne bariery pomiędzy trawnikiem a roślinnością, jako obrzeże zastosowano szyny ekobordu. Tworzą one cieniutką linię dzieląca rabaty roślinne i trawnik, niewidoczną dla oczu, pozwalająca utrzymać jednak trawnik w ryzach. Kompozycja ogrodu oraz nasadzenia roślinne zostały dokładnie przemyślane co widać w wzajemnie wynikających z siebie powiązaniach widokowych oraz kompozycyjnych.

     Wzdłuż granic działki poprowadzono zwarty pas zarówno niskiej jak i wysokiej roślinności mającej na celu osłonięcie się od sąsiednich działek oraz wprowadzenie atrakcyjnej ramy przestrzeni wypoczynkowej. Bazę stanowią głównie atrakcyjne cały rok drzewa i krzewy iglaste. 

     Bezpośrednio do budynku przylega pierwszy z wypoczynkowych elementów ogrodu – drewniany taras, który został otoczony ozdobną roślinnością. Z tarasu do dalszych części ogrodu prowadzi ścieżka z grysu. Przy tarasie znajduje się obniżenie terenu otoczone istniejącymi murkami, funkcjonujące jako zjazd dla kosiarki. Tu znajduje się miejsce na drewno oraz donice na zioła. 

     Centralnym punktem ogrodu jest drewniana altana z miejscem na grilla w otoczeniu skalnika szczelinowego z kaskadą.  Miejsce na altanę wyznaczają istniejące mury oporowe dające poczucie odgrodzenie z dwóch stron. Przed altana otwiera się widok na dalszą część ogrodu i ozdobne rabaty bylinowe z roślinami kwitnącymi na czerwono i fioletowo. 

     Istotnym aspektem było zasłonięcie istniejącego słupa wysokiego napięcia, który został ogrodzony żywopłotem oraz większymi drzewami. Zaraz przy słupie znalazło się miejsc na niewielki sad z drzewami owocowymi, pod którymi rozpościera się łąką kwietna nawiązująca do naturalistycznego charakteru założenia i otoczenia działki. 

     W oddalonym od domu narożniku działki znajduje się niewielki staw z tarasem wypoczynkowym, na którym rozstawiono leżaki. Bezpośrednie otoczenie wysypano grysem i większymi kamieniami pełniącymi funkcję ozdobną. Plac z elementem wodnym otaczają wyższe drzewa podsadzone  krzewami i bylinami dające cień, który nie tylko umożliwi wytchnienie w upalne dni, ale znacznie ograniczy rozrastanie się glonów w zbiorniku wodnym. 

     Zaraz przy stawie znajduje się kolejne miejsce umożliwiające bierną rekreację w letnie dni. Jest to plac wysypany grysem z rozstawionymi  meblami wypoczynkowymi, nad którymi góruje osłaniający przed słońcem parasol. Placyk ten otaczają rozległy grupy kwitnących bylin: wrzosów, wrzośców i lawendy uzupełnione strzyżonymi blokami cisów. Od południa osłonięcie daje kompozycja drzew i krzewów ozdobnych.